Predstavljena Mapa investicionih prilika u Srbiji
Sektori koji predstavljaju isplative prilike za održiva ulaganja u Srbiji su hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita, pokazala je „Mapa investicionih prilika u skladu sa UN ciljevima održivog razvoja“, koja je danas prezentovana u Palati Srbija na forumu „Promocija održivih investicija“.
Sektori koji predstavljaju isplative prilike za održiva ulaganja u Srbiji su hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita, pokazala je „Mapa investicionih prilika u skladu sa UN ciljevima održivog razvoja“, koja je danas prezentovana u Palati Srbija na forumu „Promocija održivih investicija“.
Istaknuto je da Mapa, koja je predstavljena na Forumu, identifikuje oblasti i modele za investicije u Srbiji koje doprinose ostvarenju Ciljeva održivog razvoja, a u skladu su i sa nacionalnim razvojnim potrebama i prioritetima vlade Srbije, saopštio je Program za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP).
Kao najatraktivnije oblasti za održiva ulaganja izdvojili su se proizvodnja svežeg voća i povrća, organska poljoprivredna proizvodnja, proizvodnja solarne energije i izgradnja vetroelektrana, razvoj i primena pametnih tehnologija u poljoprivredi, kao i razvoj i primena sofisticiranih softverskih proizvoda i usluga.
Tu su i pružanje usluga upravljanja otpadom, izgradnja i upravljanje lučkom infrastrukturom, izgradnja energetski efikasnih stambenih objekata, izgradnja i upravljanje ugostiteljskim objektima, kao i proizvodnja i isporuka lekova, razvoj i pružanje digitalnih i specijalizovanih zdravstvenih usluga i upotreba biotehnologije u medicini.
Potencijalni investitori na Mapi mogu da pronađu informacije o tome koliko je novca potrebno uložiti u pojedinačne projekte u ovim oblastima, koliki povraćaj investicije mogu da očekuju i u kom vremenskom roku, na koji način je ova vrsta investicije usklađena sa nacionalnim razvojnim prioritetima, kao i o konkretnim Ciljevima održivog razvoja čijem ostvarenju bi njihovo održivo ulaganje doprinelo.
Mapa je dostupna na linku: https://sdginvestorplatform.undp.org/country/serbia.
Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović rekao je da uvažavanje principa održivog razvoja u globalnim uslovima postaje sve značajnije za donosioce odluka.
„Sektori i oblasti koji su danas predstavljeni u okviru Mape su svakako među prioritetima u radu vlade. U tim oblastima očekujemo veći priliv privatnog kapitala koji je ključan za ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja i stvaranja ekonomije koja je zasnovana na poštovanju svih globalnih resursa – i ljudskih i prirodnih“, rekao je Momirović.
Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo istakla je da je održivi razvoj neophodan za prosperitet i napredak ljudskog društva, kao i da predstavlja zajedničko pitanje za čitavo čovečanstvo.
„Kina podržava i praktikuje Agendu UN 2030, pridržava se novog razvojnog koncepta koji uključuje inovacije, koordinaciju, zeleni razvoj, otvorenost i deljenje, i posvećena je promovisanju modernizacije u kineskom stilu. Nadam se da će objavljivanje ove mape investicionih prilika pomoći kineskim kompanijama da bolje razumeju poslovno okruženje u Srbiji, planove i politiku industrijskog razvoja i da stvore više mogućnosti za saradnju“, rekla je ambasadorka.
Stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji Jakup Beriš objasnio je da je ta organizacija, zajedno sa vladom Srbije i nadležnim institucijama, koristeći već dokazanu globalnu metodologiju UNDP-a, primenjenu u više 30 zemalja u svetu, utvrdila u kojim oblastima u Srbiji postoje najbolje prilike za održiva ulaganja.
„Prepoznali smo pet sektora koji predstavljaju isplative prilike za održiva ulaganja: hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita“, izjavio je Beriš.
Forum je organizovan sa ciljem da se kompanije podstaknu da posluju na način koji, osim što im donosi profit, istovremeno doprinosi ekonomskom rastu zemlje, zaštiti životne sredine i društvenom blagostanju, a okupio je predstavnike državnih organa, privatnog sektora, strane investitore, stručnjake za ulaganja, predstavnike razvojnih agencija, akademske zajednice i organizacija civilnog društva.
U okviru foruma održana su i dva panela.
Na panelu o održivim investicionim prilikama u Srbiji, predstavnici kompanija razgovarali su o značaju održivih investicionih projekata za poslovni sektor.
Na drugom panelu, predstavnici finansijskih institucija i banaka razmenili su ideje o mogućnostima za obezbeđivanje kapitala i finansiranje investicija u skladu sa Ciljevima održivog razvoja.
Podseća se da su Ciljevi održivog razvoja deo Agende 2030 UN, na čije ispunjavanje su se obavezale države potpisnice, među kojima je i Srbija.
Ovih 17 ciljeva predstavljaju globalni poziv na akciju kako bi se iskorenilo siromaštvo, zaštitila životna sredina, ublažile klimatske promene i njihove posledice, i osiguralo da svi ljudi imaju jednake prilike da žive u miru i prosperitetu.
Forum je održan u okviru projekta „Promocija održivih investicija“, koji finansira Fond Ujedinjenih nacija za mir i razvoj, a sprovodi UNDP.
Izvor: Danas