Hrvatska je izgubila spor protiv MOL-a na Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID), saznaje Večernji list.
MOL je krajem 2013. godine pokrenuo postupak i tužio hrvatsku vladu tvrdeći da nije ispoštovala obaveze iz glavnog ugovora o gasnom poslovanju.
MOL smatra da hrvatska vlada nije ispunila obaveze iz Glavnog ugovora o gasnom poslovanju i njegovih dodataka na koje se obavezala početkom 2009. godine. Država se tada obavezala da će od Ine preuzeti skladištenje i prodaju gasa i otkupljivati celokupnu Ininu domaću proizvodnju po tržišnim cenama, u razdoblju od 15 godina.
MOL tvrdi da je zbog vladinog nepoštovanja tih odredbi pretrpeo štetu od najmanje dve milijarde kuna. Nakon pokretanja arbitražnog postupka, hrvatska vlada je 17. januara ove godine podnela arbitražnu tužbu protiv MOL-a Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) u Ženevi kojom traži da se proglase ništavnim izmene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o gasnom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posledica tih ugovora.
Sanader i Hernadi
Bivši premijer Sanader i čelnik mađarskog MOL-a Hernadi u decembru 2019. godine proglašeni su krivim za primanje i davanje mita u slučaju Ina-MOL, zbog čega je Sanader nepravosnažno osuđen na šest, a Hernadi na dve godine zatvora.
Obrazlažući nepravosnažnu presudu, sudija zagrebačkog Županijskog suda Maja Štampar Stipić tada je kazala da se Sanader s Hernadijem dogovorio da će za iznos od 10 miliona evra MOL-u prepustiti odlučujući glas u poslovanju Ine. Pritom je iskoristio svoj položaj i autoritet premijera kako bi prikazao da je potrebno izdvajanje gasnog poslovanja i promena međudeoničarskog ugovora, tvrdila je sudija.
Presuda u ponovljenom suđenju objavljena je pred praznom klupom za optuženike jer je Hernadi nedostupan hrvatskom pravosuđu, dok je Sanader tada ostao u zatvoru na Remetincu.
Izvor: Biznis.rs