Dolar će biti najveći gubitnik u ratu digitalnih valuta
Američki dolar kao nenadmašna globalna valuta mogao bi izgubiti najveću ulogu koju ima sada, ako centralne banke počnu izdavati svoje digitalne valute, smatra ekonomista ING-a Karlos Kokuzo.
“Ako u ovoj igri postoji neko ko bi mogao izgubiti, to su zaista SAD”, rekao je Kokuzo na “Blockchain Week 2020” u Londonu. Devedeset odsto svetskog deviznog prometa radi na dolarima, što znači da prožima ekonomije gotovo svake zemlje.
Njegova izjava je u svetlu nedavnog govora predsednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela, koji je utvrdio da je Fejsbukov projekt Libra “stvarno upaljen”, naglašavajući zabrinutost koju bi SAD mogle imati zbog široko rasprostranjene digitalne valute.
Kokuzo navodi primer Ukrajine, gde se mnogo domaćih transakcija obavlja u dolarima. Ukrajina je ekonomija s dosta dolara. Ljudi koriste dolare za kupovinu, kao i grivnu, lokalnu valutu.
U svetu u kojem Kina stranim kupcima i kompanijama omogućava pristup digitalnom juanu, to bi imalo dubok učinak na potražnju dolara na deviznom tržištu. Kineski planovi za izdavanje digitalnog juana dobro su uspostavljeni, u toku su već pet godina i pri kraju su.
Iako su centralne banke mnogih drugih zemalja objavile svoje namere izdavanja vlastitih digitalnih valuta, Kokuzo tvrdi kako njihovi planovi ne idu mnogo dalje od toga.
“Čini se da je stav prema centralno podržanim digitalnim valutama (CBDC):”Pa, ne planiramo pokretati CBDC, ali ćemo pripaziti. Ako pogledate, Banku Kanade, prošle sedmice je izdala dokument u kojem kaže da planira izraditi “CBDC plan za krizne situacije. Federalne rezerve ipak ne bi usvojile “čekaj i vidi” pristup kao ovaj, navodi kokuzo, prenosi Indikator.ba.
Za sada, međutim, veruje da je švedska “Riksbank” banka istinski na tom putu, pilotirajući “hibridni model” za CBDC. To uključuje centralizovano izdatu e-krunu i korištenje modela podvalutne distribucije s različitim subjektima koji ulaze u distribuiranu knjigu.