Iako kibernetička sigurnost predstavlja tek oko 3 odsto ukupnog tržišta IT sektora, samo tržište kibernetičke sigurnosti beleži tri puta brži rast od ostatka sektora. Potreba za stručnjacima očita je – što, naravno, ide njima u prilog jer to znači da imaju snažnu pregovaračku poziciju. U 2020. godini 7 od 10 najtraženijih zanimanja bilo je u području elektrotehnike i računarstva, a tokom zadnje dve godine ova zanimanja ostvarila su značajan uzlet i u financijskom pogledu – ističe se u istraživanju Indeeda, vodećeg svetskog portala za zapošljavanje. Prema tom izvoru, jedno od najtraženijih i najbolje plaćenih poslova upravo je specijalist informacijske sigurnosti.Opšti nivo sigurnosti nedovoljan je za suočavanje s trenutnim rizicima. Tokom pandemije, odnosno povećanja rada od kuće, a potom i usled složene geopolitičke situacije i učestalih kibernetičkih napada, slabosti sigurnosne arhitekture evropskih država, institucija i preduzeća dolaze sve više do izražaja.
“Informacijska sigurnost”
Stručnjacima za sigurnost trebaju, osim domenskog znanja, i znanje o sigurnosti zbog čega je izgradnja takvih stručnjaka zahtevnija. Upravo se u specijalističkim programima kao što je FER-ov studij Informacijska sigurnost pronalaze stručnjaci iz područja i prebacuju u područje sigurnosti. Oni su najčešće dobro upoznati s najnovijim trendovima na tržištu te se lako prilagođavaju zahtevima specijalističkih programa. Studija je takođe namenjena upravljačkom kadru sa znanjima iz ICT područja zaposlenima u poduzećima i institucijama te domenskim stručnjacima kao što su primjerice programeri, mrežni i sistemski administratori te administratori baza podataka. Svima njima studij pomaže u usmeravanju karijere u područje informacijske i kibernetičke sigurnosti.
Godišnji rast od 10,8 odsto
Koliko je veliko rastuće tržište kibernetičke i informacijske sigurnosti najbolje se oslikava u nedavnom istraživanju konzultantskog poduzeća IDC. Procenjuje se da će evropsko tržište kibernetičke sigurnosti u 2022. godini biti vredno gotovo 47 milijarde dolara, što je godišnje povećanje od čak 10,8 odsto. Očekuje se da će se taj rast nastaviti tokom sedećih nekoliko godina tako da bi do 2026. godine potrošnja na sigurnost opreme, softvere i usluge u Evropi trebala premašiti 66 milijardi dolara.
Specijalizovano znanje – najbolja obrana od kibernetičkih napada
Obrazovanje je proces koji zahteva dugoročnu strategiju i stabilnost, o čemu bi prvenstveno kompanije trebale voditi računa i ulagati dodatne napore u tom kontekstu. No, čini se da tek mali broj preduzeća ima razrađene strategije obrazovanja radnika i uspostavljene procese za implementaciju strategije, ocenjuje Stjepan Groš, docent na FER-u i član Stručnog vijeća specijalističkog studija Informacijska sigurnost. Informacijska sigurnost jedan je od šest poslediplomskih specijalističkih studija FER-a. Studija se iz godine u godinu prilagođava najnovijim svjetskim trendovima u području informacijske sigurnosti, a istovremeno prati standarde visokog školstva i znanosti te potrebe privrede i tržišta rada.
Cilj je privlačiti sposobne i ambiciozne ljude te obrazovati specijaliste iz informacijske sigurnosti koji su preko potrebni privredi, državnim institucijama te visokom školstvu i obrazovnom sistemu. Uz navedeno, bitno je istaknuti primarnu ulogu specijalističkih programa, a tu je osiguravanje visoke kvalitete, pristupačnost i korištenje različitih resursa za učenje i podrške studentima.