Budžet najbolji garant duga za javna preduzeća
Rate se iz budžeta vraćaju ukoliko javna preduzeća to nisu u stanju. Zato su izdate garancije fiskalni rizik srpskih finansija, pa se njima bavi i Fiskalna strategija.
– Učešće ovih obaveza u javnom dugu je na približno istom nivou i u tekućoj godini, te na kraju marta 2022. godine one čine 5,3 odsto ukupnog javnog duga – stoji u ovom dokumentu.
– Ukupna otplata glavnice po osnovu garantovanih kredita u 2021. iznosila je 11,3 milijardi dinara, od čega 7,7 milijardi utiče na deficit. Nezavisno od budžetskog i računovodstvenog prikaza, dug koji umesto glavnog dužnika plaća država, povećava ukupne potrebe za zaduživanjem. Plan otplate po osnovu garancija za ovu godinu iznosi 20,6 milijardi dinara, od čega se u rashode koji utiču na rezultat uključuje 15,2 milijardi dinara.
U Fiskalnoj strategiji se dalje ističe da je ograničeno izdavanje novih garancija.
Zabranjeno je izdavanje novih garancija za kredite za potrebe likvidnosti
Izmenama Zakona o javnom dugu zabranjeno je izdavanje novih garancija za kredite za potrebe likvidnosti. Zakonom o budžetu Srbije za 2022. planirano je izdavanje garancija najviše do 146,6 milijardi dinara, i to za kredite namenjene realizaciji infrastrukturnih projekata.
Kada se posmatra stanje duga javnih preduzeća, prema izdatim garancijama, najveće su obaveze „Srbijagasa“. Javne finansije „obezbeđuju“ 443,7 njihovog, a u slučaju „Elektroprivrede Srbije“ 371,6 miliona evra vrednog duga. „Putevi Srbije“ duguju 240,5 miliona evra, za koje garantuje država. Budžet je rezerva u slučaju da „Železnice Srbije“ ne vrate 129 miliona evra obaveza. „Infrastruktura“ je u obezbeđenom kreditu od 58,9, „Srbija voz“ 91,5 miliona evra. Obaveze „Srbija karga“, iza kojih je državna kasa, iznose 36,7 miliona evra. Uz garanciju Srbije zajme i gradovi i opštine. One bi trebalo da vrate 177,1 milion evra.
Od njih zavisi i porez
Državni budžet na više načina zavisi od poslovanja javnih preduzeća.
– Postoji nekoliko kanala kroz koje se mogu materijalizovati fiskalni rizici vezani za poslovanje javnih preduzeća – ističe se u Fiskalnoj strategiji.
– Najveći, ali ne i jedini, jesu državne garancije date za kredite javnih preduzeća.
Održivost, efikasnost i profitabilnost javnih preduzeća utiču na prihode budžeta, odnosno na iznos dobiti koju uplaćuju u budžet. Kvalitet proizvoda i usluga koje obezbeđuju utiču na efikasnost i profitabilnost privatnog sektora i u krajnjoj instanci na nivo poreza koji uplaćuju u budžet.
Izvor: Novosti