Sezona korporativnih zarada trebala je da preokrene loše raspoloženje Wall Streeta, međutim, nisu se desile neke značajne promene.
Naime, objavljena je većina rezultata za kraj 2021. godine i, sve u svemu, rezultati su izgledali solidno. Međutim, to nije bilo dovoljno da smiri nervozne investitore, koji su pod stresom zbog inflacije, Federalnih rezervi i potencijalne ruske invazije na Ukrajinu koja bi mogla poremetiti snabdevanje energijom, piše CNN.
“Tržište jednostavno izgleda kao da želi da padne”, rekao je David Coombs, šef ulaganja u više sredstava u Rathbones.
Prema The Earnings Scoutu, rast zarade kompanija S&P 500 prati 28 posto u četvrtom kvartalu 2021. u poređenju sa istim periodom 2020. godine. To je znatno iznad trogodišnjeg prosjeka. Gotovo 85 posto kompanija u indeksu je prijavilo rezultate, ali investitori su u velikoj meri odbacili ove dobitke i umesto toga se hvataju za neizvesnost o budućnosti.
“Zadržali smo se još dva ili tri meseca – do sledeće sezone zarada”, rekao je Coombs.
U ovom trenutku, većina investitora se slaže da je Fed iza krivulje u borbi protiv inflacije i očekuju da će centralna banka snažno intervenisati na sastanku sledećeg meseca. Koliko će tačno kreatori politike ići, ostaje da se vidi.
David Bianco, glavni investicionii direktor DWS-a za Ameriku, rekao je da je njegova najveća briga, sada kada se sezona zarada privodi kraju, hoće li rasprodaja državnih obveznica zahuktati i poremetiti šire tržište.
“Ono čega se zaista bojim je da tržište obveznica gubi poverenje u sposobnost Fed-a da ukroti inflaciju i smanji je u razumnom vremenskom periodu”, rekao je Bianco.
Prinosi na obveznice kreću se suprotno cenama. Dakle, ako investitori počnu da dampinguju desetogodišnje američke trezorske obveznice i rast prinosa, to bi učinilo da deonice izgledaju manje atraktivno i povećalo bi pritisak na prodaju.
Tu je i situacija na ukrajinskoj granici. Iako su investitori posljednjih godina bili skloni odbaciti geopolitiku, to se promenilo poslednjih sedmica.
Prema Coombsu, da su se tenzije između Rusije i Ukrajine povećavale “pre 18 mjeseci ili dve godine, verovatno bi to uglavnom bilo ignorisano”. Umjesto toga, to je još jedan razlog za pesimizam — posebno zbog uticajne uloge Rusije kao dobavljača nafte i plina.
Rast cijena energije bio je veliki doprinos očekivanjima inflacije, koju Fed pomno prati.
“To komplikuje njihovu računicu”, rekao je Bianco.
Do sada je jasno da je inflacija u januaru bila usijana. Potrošačke cene, merene indeksom potrošačkih cena, porasle su 7,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je najbrži rast u četiri decenije. Cene proizvođača skočile su za 9,7 posto.
Najnoviji Indeks cena ličnih izdataka za potrošnju stiže krajem sedmice. Kao omiljena mera inflacije Fed-a, mogla bi potresti dionice ako bude viša od očekivanog, što ukazuje na to da će centralna banka možda morati da bude agresivnija jer povećava kamatne stope po prvi put u nekoliko godina.
Šta sledi? Erik Lundh, glavni ekonomista u The Conference Boardu, napisao je u kolumni za CNN Business prošle nedelje da bi inflacija “trebalo početi opadati uskoro”.
On misli da će godišnji podaci “početi da se smanjuju” u martu, kako problemi u lancu snabdevanja budu popuštali, efekti varijante omikron nestaju i kupci u SAD-u počnu da troše više novca na usluge, a manje na robu.
“Potrošači se mogu malo utešiti znajući da velika povećanja cena neće trajati zauvek”, rekao je. Čini se da pandemija popušta, a i visoka inflacija će takođe.
Međutim, prema ekonomistima Citi-ja “pojavljuje se slika inflacije koja postaje ugrađena na nivoe koji su znatno iznad cilja”. Iako Fed ima za cilj inflaciju od 2 posto, banka očekuje da će indeks cena PCE ostati na 5,1 posto za godinu do marta i blizu 3,8 posto do kraja 2022. godine.