Vrednost bitkoina je vrtoglavo rasla proteklih meseci. Digitalna valuta je do pre dve nedelje vredela više od 20.000 dolara, a juče je ponovo dostigla rekordnu vrednost od 28.917 dolara, što predstavlja rast od čak 300 procenata u 2020. godini.
Bitkoin u najvećoj meri privlači pažnju velikih američkih investitora, što je posledica slabljenja američkog dolara. Tome doprinose i očekivanja da će kriptovalute postati jedno od uobičajenih sredstava plaćanja. Ipak, dok raste interes stranih ulagača, raste interes i onih iz BiH, pokazuju podaci banjalučke kompanije koja je prva na Balkanu kreirala blockchain platformu za razmenu i trgovinu digitalnom imovinom.
Njen izvršni direktor Boris Majstorović kaže da se u 2020, u odnosu na 2019. godinu, u BiH beleži rast od 130 odsto kada je reč o kupovini kriptovaluta.
Što se tiče prodaje kriptovaluta u ovoj godini, u odnosu na prošlu, takođe se beleži rast od 20 odsto. Ukupan rast prometa kriptovaluta u ovoj godini iznosiće 50 procenata.
Još jedna platforma za upravljanje digitalnom imovinom u BiH ove godine takođe beleži povećanje broja korisnika za više od 90 odsto u odnosu na 2019. godinu.
“Ovo su sve podaci koji pokazuju veliku zainteresovanost za digitalnu imovinu u Bosni i Hercegovini, s tendencijom da se tako nastavi i u narednim godinama”, ističe Majstorović.
Kada je reč o ljudima koji investiraju u digitalnu imovinu u BiH, tu nema pravila.
“Pretežno je to muška populacija od 18 do 40 godina, s tim da imamo i žena koje ulažu u digitalnu imovinu. To su ljudi različitih profesija, kao što su lekari, pravnici, ekonomisti, automehaničari, penzioneri… U poslednje vreme imamo trend rasta broja kompanija, odnosno pravnih osoba koje žele ulagati u bitkoin i druge kriptovalute”, kazao je Majstorović.
Iako je 2020. godina donela rast vrednosti kriptovaluta, istraživači digitalnih valuta veruju da će se trend rasta nastaviti i u 2021. godini. Majstorović predviđa da bi 2021. mogla biti jedna od ključnih godina za razvoj tržišta kriptovaluta, jer je situacija uzrokovana pandemijom, kako kaže, ubrzala razvoj i primenu digitalne ekonomije.