Nijedna zemlja koja želi ući u evrozonu ne ispunjava sve kriterijume za pristupanje, navodi se u izveštaju Evropske centralne banke (ECB) o potencijalnim članicama evrozone.
Sve članice Evropske unije, osim Danske, dužne su da se pridruže evrozoni, ali većina odugovlači, najviše zbog dugogodišnje sumnje u održivost valute, još od kako je došlo do dužničke krize pre skoro deset godina.
Iako su Hrvatska i Bugarska u procesu pristupanja i postigle su značajan napredak, obe zemlje još uvek imaju problem sa određenim kriterijumima, posebno u pogledu upravljanja, što je područje koje je veoma bitno za EU, navodi se u izveštaju.
“Osim u Švedskoj, kvalitet institucija i upravljanje relativno su loši u perspektivnim zemljama, posebno u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj i Mađarskoj”, navodi ECB u izveštaju, prenosi Fena.
Inflacija je veća od dopuštene u pet od sedam perspektivnih zemalja, a ECB ističe zabrinutost zbog održivosti konvergencije inflacije u većini zemalja.
ECB ima za cilj da stopa inflacije ne prelazi dva odsto.
Međutim, većina zemalja je ispunila kriterijume po pitanju zaduživanja, deficita i kamatne stope, navodi ECB i dodaje da njihov izveštaj samo u ograničenom obimu razmatra uticaj pandemije korona virusa, imajući u vidu neuobičajenu nesigurnost koju je stvorila.
Ipak, napominje se da se većina zemalja suočava sa porastom budžetskog deficita, što je posledica pandemije.
ECB, takođe, ističe da nijedna zemlja nije ispunila zakonske uslove za nezavisnost centralne banke, a sve osim Hrvatske nisu ispunile zahtev o zabrani monetarnog finansiranja, što je ključni temelj modernog centralnog bankarstva.