Industrijska proizvodnja u aprilu smanjena 16,6 odsto – Bankar.rs
ANALIZEMAKROEKONOMIJASVE VESTI

Industrijska proizvodnja u aprilu smanjena 16,6 odsto

Ako se industrijska proizvodnja i održala u martu uprkos uvođenju vanrednog stanja polovinom meseca, u aprilu je doživela potop.

Industrija je u aprilu smanjena za 16,6 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.

U aprilu 2009. godine kada je bio vrhunac svetske finansijske krize u Srbiji je pad industrijske proizvodnje bio 21,1 odsto. Industrijski pad u septembru 2014. godine nakon poplava iznosio je 16 odsto.

U aprilu, prerađivačka industrija je manja za čak petinu, a snabdevanje električnom energijom, gasom i parom je smanjeno za 10 odsto, dok je jedino rudarstvo zadržalo proizvodnju na prošlogodišnjem nivou.

April je mesec koji je u potpunosti protekao u vanrendom stanju i dobrim delom sa policijskim časom i kada bi trebalo da je ekonomski udarac bio najveći.

Od 24 oblasti prerađivačke industrije, čak 23 su imale smanjenu proizvodnju u aprilu u odnosu na mart, dok je jedino farmacija nastavila sa rastom kao najveći dobitnik Kovid 19 krize.

Ukupan pad industrijske proizvodnje u aprilu u odnosu na prethodni mesec iznosio je 22,5 odsto, a kada se isključe sezonski efekti oko 17 odsto.

Stručnjaci su složni oko ocene da je oštar pad očekivan, a da je sada najvažnije pitanje za koliko se možemo vratiti na neke „normalne“ nivoe proizvodnje.

Neke industrijske oblasti su skoro pa stale u aprilu.

To se pre svega odnosi na oblast proizvodnje motornih vozila koja je u aprilu bila za 85 odsto manja nego u istom mesecu prošle godine.

Prema rečima Ivana Nikolića, urednika Makroekonomskih analiza i trendova, to pokazuje da jedini razlog zašto nije bila nula je to što su neki proizvođači autokomponenti radili tokom aprila.

Jedina fabrika automobila u Srbiji Fijat Krajsler Automobili (FCA) nije radila, a loše vesti su da će biti još neradnih dana za ovu fabriku.

Saša Đogović iz Instituta za istraživanje tržišta kaže da je za skoro pa ugašenu proizvodnju u ovom sektoru kriv pad globalne tražnje za automobilima zbog krize, ali i zastareo model automobila koji je i bez ovoga kuburio s prodajom.

„Skoro sve grane su bile u padu u aprilu. Prehrambena industrija je zabeležila očekivani pad jer su ljudi u drugoj polovini marta pravili zalihe, a uz to su u aprilu još pojačane restrikcije kretanja. Na ovo ukazuje i pad maloprodaje hrane, pića i duvana u aprilu nakon skokovitog rasta u martu“, objašnjava on.

Uprkos aprilskom padu proizvodnje za čak 62 odsto u odnosu na prethodni mesec, proizvodnja derivata nafte je u aprilu mesecu na godišnjem nivou zabeležila rast od čak 87 odsto.

Razlog za ovako čudne statističke podatke je to što je u martu i aprilu prošle godine rađen remont u Rafineriji Pančevo kada je proizvodnja faktički zaustavljena.

Otud, ne tako velika proizvodnja goriva u aprilu je ipak doprinela značajno da industrijski pad ne bude još veći.

Ivan Nikolić kaže da je efekat prošlogodišnjih remonta prenet na april i u hemijskoj industriji koja je u aprilu ove godine imala za 21,6 odsto veću proizvodnju nego u istom mesecu prethodne godine.

Prošle godine u ovo doba pogoni Petrohemije bili su remontovani.

Izvor: BiF

Tags
Back to top button