Nakon 17 odsto rasta ove godine, krediti fintecha iduće tri godine će rasti po stabilnoj, ali nižoj stopi od 8 odsto godišnje.
Kreditni plasmani finansijsko-tehnoloških kompanija (fintech) i ove će godine rasti po dvociofrenim stopama, ali će rast biti usporeniji nego prethodnih godina, procenjuje analiza finansijske publikacije Learn Bonds.
Kako stoji u analizi, globalno kreditiranje koje će klijentima pružiti fintechi dostići će u 2020. godini 312,6 milijardi dolara, što je 17 odsto više na godišnjem nivou.
U narednim godinama rastući trend trebalo bi da se nastavi, pa će do 2023. iznos kreditnih plasmana fintecha dostići 390,5 milijardi dolara. Analiza pokazuje kako su potrošački krediti i zajmovi malim preduzetnicima najčešći oblici kreditiranja putem fintech platformi. Ujedno u tim segmentima tradicionalne banke suočavaju se sa najžešćom konkurencijom online pružaoca finansijskih usluga.
Naime, sofisticirani računarski algoritmi donose odluku o odobravanju kredita u roku nekoliko minuta, umesto nekoliko dana koliko je ranije trajao proces odobravanja. Osim toga, zbog svoje poslovne strukture s nižim troškovima poslovanja fintechi mogu ponuditi niže kamatne stope u odnosu na velike banke.
Popularnost “internet banaka” izražena je na razvijenim tržištima, ali analitičari očekuju da će potražnja za njihovim uslugama rasti i na tržištima u razvoju gde nije razvijena ponuda potrošačkih kredita.
Prema podacima Svetske banke, još 1,7 milijardi ljudi u svetu nema bankovni račun. Nedostatak šire lepeze tradicionalnih finansijskih usluga u državama u razvoju pričinjava velike probleme preduzetnicima. Na primer, u Indiji gotovo 50 miliona malih i srednjih preduzeća nema pristupa kreditiranju, pokazuje istraživanje Svetske banke.
Izvor: Poslovni.hr