U narednih godinu dana biće završen Nacionalni registar investicionih mapa koji će na digitalnoj platformi GeoSrbija omogućiti svim stranim i domaćim investitorima da vide gde se u Srbiji nalaze slobodne infrastrukturne lokacije na kojima mogu da ulože svoj novac.
U toku je druga faza ovog projekta koji podržava Kraljevina Švedska, a za sada učestvuje 11 lokalnih samouprava čiji predstavnici su se danas okupili na sastanku u zgradi Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) u Beogradu.
Ideja nadležnih je da se nakon završetka ovog projekta, koji Švedska finansira sa dva miliona evra, u celu priču uključe i svi preostali gradovi i opštine u zemlji, prenosi Tanjug.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Borko Drašković kaže da ovaj projekat na dobar način pokazuje kako izgleda odnos Srbije prema investitorima i klijentima u 21. veku, odnosno, zemljišne administracije prema privredi i društvu u celini.
“Investitorima se omogućava da na jednom mestu dobiju sve neophodne informacije za donošenje ispravnih odluka”, navodi Drašković za Tanjug.
Nakon završetka ovog projekta, ideja je da Republički geodetski zavod krene u realizaciju izrade ekološke i stambene digitalne mape zemlje, a u skladu sa agendom Ujedinjenih nacija 2030 o održivom razvoju i stvaranju pametnih gradova, kaže Drašković.
Projekat izrade investicione mape se realizuje uz stručnu podršku Lantmaterieta – švedske agencije za kartografiju, katastar i registraciju zemljišta a prethodio mu je pilot projekat koji je RGZ realizovao sa Ministarstvom građevinarstva za područja gradskih naselja Kikinda i Vladičin Han.
Njihove, investicione mape već su postavljene na digitalnoj platformi GeoSrbija.
Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin kaže da projekat ide po planu i da se stvaranjem investicione mape kojoj svi mogu da pristupe povećava transparentnost a smanjuje potencijal za korupciju.
“Povećava se mogućnost za investicije, uključujući i one iz Švedske. Ovo je vrlo dobar projekat i deo podrške Švedske na putu Srbije ka održivom razvoju i ka Evropskoj uniji”, rekao je Lundin za Tanjug navodeći da ta zemlja svake godine ulaže 14 miliona evra u reforme u Srbiji.