Srbija je nedavno kupila devet tona zlata, Poljska je u svoju zemlju povratila 100 tona, a na povećanju “kućnih rezervi zlata” vrlo ozbiljno rade, Mađaska, Slovačka, Rumunija i Turska.
Bivši slovački premijer Robert Fico, koji pokušava da se vrati na vlast, pozvao je parlament da primora centralnu banku te zemlje da osigura zaliha zlata koje Slovačka čuva u Velikoj Britaniji, navodi Blic.
“Ponekad vas mogu izdati međunarodni partneri”, rekao je Fico, podsetivši na pakt Francuske, Velike Britanije, Italije i Nemačke iz 1938. koji je omogućio Adolfu Hitleru da anektira komad tadašnje Čehoslovačke.
Fico nije pomenuo, ali sigurno zna da je Banka Engleske, zbog političkih razlika, nedavno odbila da vrati zalihe zlata Venecuele.
Zbog političkih razloga, podsetimo, Centralna banka Turske je tokom 2017. godine povukla sve zlatne rezerve iz američkih Federalnih rezervi. Odluka o povlačenju zlatnih poluga je doneta zbog pogoršanja odnosa Ankare i Vašingtona po više regionalnih i bilateralnih tema. U SAD se čuvalo blizu 28,7 tona turskog dragocenog metala.
Zlato koje je povučeno iz SAD je delimično vraćeno u Tursku, dok je ostatak raspoređen po Evropi: u Centralnu banku Velike Britanije i Banku za međunarodne obračune u Švajcarskoj.
Izuzetak nije ni Rumunija koja 65 odsto rumunskih rezervi zlata drži u inostranstvu. Rumunski senatori usvojili su početkom aprila nacrt zakona kojim traže od Rumunske nacionalne banke da vrati u zemlju gotovo celokupno rumunsko zlato koje se čuva Banci Engleske, piše Blic.