Šanse da SAD uvedu nove 10-postotne tarife na preostali uvoz iz Kine, vredan 300 milijardi dolara, povećane su sa ranijih 40 na 60 odsto, navodi se u saopštenju banke, objavljenom na Vol Stritu.
Američki predsednik Donald Trump je prošlog meseca objavio povećanje tarifa sa 10 na 25 odsto na kinesku robu vrednu 200 milijardi dolara, a Vašington sada razmatra moguće carine na još 300 milijardi dolara vrednih kineskih proizvoda.
Goldman Saks je takođe revidirao očekivanja u pogledu potencijalnih tarifa SAD-a na sve meksičke uvozne proizvode, procenjujući vjerovatnost da Trump uvede carine od pet odsto na meksičku robu koja sada iznosi 70 odsto, kao i da postoji 50 odsto šanse da one budu povećane na 10 odsto.
Američki predsednik je nedavno zapretio Meksiku da će od 10. juna uvesti pet odsto carine na sav uvoz iz te zemlje ukoliko ne zaustavi protok migranata na južnoj granici SAD-a.
„Dodatno povećanje tarifa ili prekogranične auto-tarife su takođe moguće, ali to nije predmet našeg osnovnog scenarija“, navodi se u objavi Goldmanovog tima analitičara, na čijem je čelu Ian Hatsius. Goldman je, ipak, povećao mogućnost uvodenja tarifa na automobile ove godine na 40 odsto sa ranijih 25 odsto.
Iako se predviđa da će biti postignuti sporazumi sa Kinom i Meksikom o ukidanju tarifa, to se ne očekuje prije kraja 2019. ili u 2020. godini.
U saopštenju se takođe procenjuje da će zaoštravanje trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije, zajedno s rastućim napetostima izmedu SAD-a i njenog južnog suseda, verovatno uzeti danak ekonomskom rastu.
Goldmanovi analiticari su smanjili projekciju rasta američkog bruto domaćeg proizvoda za drugu polovinu godine za oko 0,5 postotnih bodova na 2,0 odsto, ali predviđaju da će se rast „umereno oporaviti 2020. sa ukidanjem tarifa i stabilizacijom finansijskih uslova.“
Izvor: seebiz.eu