Privrednici nisu dužni da potrebnu dokumentaciju za otvaranje računa u banci dostavljaju u papirnom obliku, već to mogu da učine slanjem dokumenata banci u elektronskoj formi, podseća Narodna banka Srbije.
Povodom pisanja u pojedinim medijima da banke insistiraju da im privredni subjekti prilikom otvaranja računa dostavljaju rešenje o registraciji u papiru i overeno pečatom registratora, iz NBS poručuju da je na bankama da iskoriste opcije koje im nude propisi NBS, čime će olakšati proceduru otvaranja računa pravnim licima i preduzetnicima, kako u interesu korisnika, tako i u interesu veće konkurentnosti banaka na tržištu.
“Odlukom o bližim uslovima i načinu otvaranja, vođenja i gašenja tekućih računa, koja je na snazi još od 2015. godine, jasno je propisano da pravna lica i preduzetnici ne moraju dostaviti banci rešenje o upisu u registar, ako im je banka u predugovornoj fazi pružila informaciju da će potrebne podatke preuzeti u elektronskoj formi od organizacije nadležne za vođenje registra privrednih subjekata”, navodi se u saopštenju NBS.
Pored toga, pravna lica i preduzetnici koji banci dostavljaju rešenje o upisu u registar, nisu dužni da to rešenje dostave u papirnom obliku, već ovo rešenje svakako mogu dostaviti banci i u formi elektronskog dokumenta, ističu iz NBS.
Neposredni uvid u registar preduzeća APR-a
Takođe, u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, potrebni podaci se mogu pribaviti i iz drugog odgovarajućeg dokumenta Agencije za privredne registre (bilo u papiru ili u elektronskoj formi) koji klijent dostavi banci, kao i neposrednim uvidom u registar privrednih subjekata koji vodi APR na svojoj internet stranici.
NBS nastoji da svojim propisima podrži i podstakne korišćenje savremenih tehnologija kod usluga koje pružaju finansijske institucije, pre svega imajući u vidu potrebe korisnika finansijskih usluga i zahteve 21. veka da se usluga pruži kvalitetno i na što jednostavniji, brži i efikasniji način, zaključuje se u saopštenju.