Neobične činjenice o novcu za koje malo ljudi zna
Novac: pokreće svet. Svi mi ga koristimo svakog dana, zaradimo, potrošimo, spašavamo, ali koliko zaista znamo o tome?
Evo nekoliko interesantnih činjenica koje navode na razmišljanje.
- Za proizvodnju jednog američkog penija se utroši 2,4 centa
Ovo znači da je američkoj vladi potrebno da potroši 2,4 puta više vrijednosti, kako bi proizvela ove male kovanice.
- Više od 2 miliona Amerikanca živi sa ispod 2 dolara godišnje
Ova tužna istina je rezultat ekonomije u Americi danas. Ali treba pogledati i svetlu stranu: ako je 2 miliona Amerikanaca shvatilo kako živeti sa budžetom manjim od 60 dolara mesečno, moraće da postoji i nešto u našim ličnim budžetima gde bi mogli da uštedimo, zar ne?
- Kockanje generiše više prihoda svake godine nego filmovi, sportovi, tematski parkovi, brodovi za krstarenje i snimljena muzika.
- Zavod za graviranje i štampu u Amrici koristi 9,7 tona mastila svaki dan
Američki biro za graviranje i štampu (takođe nazvan “Fabrika novca”) ima dva aktivna objekta gde štampa novac danas. Postoji jedan koji se nalazi u Vašingtonu, D.C. i drugom u Fort Vorthu, u Teksasu. Zajedno ova dva objekta koriste dnevno 9,7 tona mastila. To je skoro ekvivalentna težina 3 automobila!
- 94% novčanica je kontaminirano bakterijama
Studija iz 2002. godine pokazala je da se oko 94% novčanica koji se kreće iz ruke u ruke zagađuje bakterijama. Dok većina ovih mikroorganizama zapravo nije štetna za vaše zdravlje, oko 7% može biti opasno.
- Novčanica treba da se presavije oko 8000 puta da bi postala neupotrebljiva
- Samo 8% svetskog novca je stvarni fizički novac.
To je tačno – to je digitalni svet u kojem živimo. Samo 8% svog “novca” širom sveta je stvarna fizička gotovina. Ostatak je digitalni novac koji postoji samo na računarima. Razmislite o tome koliko često kupujemo ili prodajemo stvari na mreži ili prenosimo novac sa jednog računa na drugi putem jednostavnog telefonskog poziva. Novac ide od jednog do drugog mesta, ali nikad ga stvarno ne vidimo ili ga ne dodirujemo. Ovo digitalno postojanje valute danas čini veliku većinu svog novca u celom svetu.
- Pacovi su pojeli 10 milijardi dolara Pabla Escobara
S obzirom da nije mogao samo da uđe u banku i da deponuje sve svoj novac, on bi nabavio rolne od 100 dolara i čuvao ih u svom skladištu, gde bi pacovi uživali u grickanju novca. Zašto nikad nije razmišljao da investira u lojalnu mačku ili dve da bi kontrolisao infestaciju pacova je misterija za mnoge.
- Severna Koreja je najveći falsifikator američkih novčanica.
Severna Koreja je savladala umetnost falsifikovanja amričkog novca, specijalizirajući se za savršenu repliku za 50 i 100 dolara. Ovi falsifikativ su toliko impresivni da se nazivaju “superdolarima”, a često se jedino mogu otkriti specijalizovanom opremom u Federalnim rezervama. Od 2009. godine identifikovane su oko 45 miliona dolara ovih lažnih računa, dok su milioni sigurno još uvijek u opticaju.
- Ako imate 10 dolara u džepu i nemate dugove, vi ste bogatiji od 25% Amerikanaca
Kao da to samo nije dovoljno uznemiravajuće, uzmite u obzir činjenicu da je šest članova porodice Valton (porodica koja poseduje bogatstvo Valmart) bogatija od najnižeg sloja od 30% Amerikanaca danas. Ovih 6 pojedinaca imaju više novca između njih od ukupnog novca kojeg danas u zemlji ima oko 94,2 miliona ljudi.