Mali u Vašingtonu predstavio potencijale Srbije za ulaganje – Bankar.rs
MAKROEKONOMIJASLIDERSVE VESTI

Mali u Vašingtonu predstavio potencijale Srbije za ulaganje

Ministar finansija Siniša Mali u petak je na investitorskom sastanku u Vašingtonu, u organizaciji Bank of America koja upravlja investicijama vrednim 12.000 milijardi dolara, predstavio potencijale Srbije za ulaganje i ocenio da je naša zemlja sada još privlačnija za velike ulagače.

Kako se navodi sa saopštenju ministastva finansija, Mali je ocenio da su „dve najvažnije stvari koje Srbija nudi velikim investitorima – kredibilitet i ispunjavanje svega što država obeća“, prenela je Beta.

Takođe je rekao da je „Srbija imala priliku da na pravi način predstavi našu zemlju u razgovoru sa više od 20 najvećih investitora u Americi koje je dovela Bank of America.“

„U pitanju su fondovi koji mogu da ulože bilo gde u svetu. Oni sada žele da vide šta se dešava u Srbiji, a mi po prvi nastupamo kao zemlja sa investicionim kreditnim rejtingom, sa potpuno drugačije pozicije“, naveo je Mali koji učestvuje na godišnjem zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.

On je objasnio da je reč o investitorima koji već ulažu u srpske hartije od vrednosti, ali i onima koji su zainteresovani da ulažu i u budućnosti i dodao da se na Srbiju sada gleda mnogo ozbiljnije, jer je atraktivnija za investicije.

Mali je podsetio na prognoze MMF-a da će svetska ekonomija u proseku rasti oko 3,2 odsto u narednih nekoliko godina, što je, kako je ocenio, daleko od stopa rasta koje su bile u protekle dve decenije.

„To izaziva drugi problem, a to je izuzetno visok nivo javnog duga, mi smo i o tome juče govorili, 100.000 milijardi dolara je ukupan javni dug svih zemalja sveta. To je ogroman teret koji, s jedne strane usporava rast, a s druge strane onemogućava vlade zemalja da investiraju u ono što je potrebno za bolji kvalitet života građana“, rekao je Mali.

Potom je dodao: „Treća stvar je održivost razvoja. Jer, neophodno je naći nove izvore rasta, ali tako da bude poštovana i zelena agenda, da budu poštovani svi elementi održivog rasta koji na duži rok mogu da daju visoke stope, a s druge strane da raste i životni standard i da očuvate životnu sredinu“.

Tags
Back to top button