Kako mala i srednja preduzeća mogu do kredita kod banaka u kriznoj situaciji – Bankar.rs
ANALIZEBANKARSKI PROIZVODIBANKEDOMAĆE BANKEKOMPANIJEKreditiSLIDERSVE VESTI

Kako mala i srednja preduzeća mogu do kredita kod banaka u kriznoj situaciji

Osim fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja, mere države za pomoć privredi podrazumevaju i garantne šeme za kredite za održavanje likvidnosti kroz saradnju sa bankama. U skladu sa uredbom o garantnoj šemi koju je usvojila Vlada, banke će obezbediti sredstva za finansiranje likvidnosti i obrtnih sredstva srpskih preduzeća u ukupnom iznosu od dve milijarde evra, a od 21. aprila zvanično je i počela primena mera koje stavljaju ovu sumu na raspolaganje preduzetnicima.
Kako su iz Udruženja banaka Srbije objasnili za eKapiju, krediti iz garantne šeme odobravaće se malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima i registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima. Krediti će se odobravati na rok do 36 meseci što uključuje i grejs period od 9 do 12 meseci.
Klijenti mogu da dobiju kredit do iznosa četvrtine svog godišnjeg prihoda za 2019. godinu, a maksimalno tri miliona evra. Krediti se mogu se koristiti u dinarima ili evrima, uz maksimalnu kamatnu stopu jednomesečna stopa BELIBOR uvećana za 2,50% za kredite odobrene u dinarima, odnosno tromesečna stopa EURIBOR uvećana za 3% za kredite odobrene u evrima.
“Zahteve već prihvatamo od klijenata i obrađujemo ih. Očekujem već danas ili sutra da krenemo i sa potpisivanjem ugovora”, rekao je Predrag Tošić, direktor Sektora za mali biznis OTP banke u okviru panela “Konkretno za SME” na temu – “Banke i mali biznisi – Nova strateška saradnja?”
Kako objašnjava, zainteresovani privrednici prvenstveno treba da se obratite ličnom bankru, a u slučaju da je nedostupan, preko kol centra ili sajta banke.
“Preduzeća koja su bila u reorganizaciji ili resturkturiranju krajem februara neće moći da apliciraju, odnosno biće odbijeni, ali za njih postoje komercijalni krediti i gledaćemo da im izađemo u susret”, rekao je Tošić.
On je dodao da na ove kredite neće moći da računaju ni kompanije koje nisu bile solventne pre ove situacije, kao ni neprofitna udruženja.
Aleksandar Vasilski, finansijski konsultant i vlasnik Valor Group, naveo je da među klijentima sa kojima sarađuje ne vidi pesimizam i savetovao firmama da što pre počnu da komuniciraju sa bankama.
“Firma koja će se obraćati za kredit marta 2021. neće izgledati dobro u smislu finansijskog poslovanja”, rekao je Vasilski i dodao da likvidnost nije kratoročni, već dugoročan problem.
Prema njegovim rečima, banke će za odobravanje ovih kredita zadržati manje-više iste kriterijume koje su primenjivale i do sada.
Veljko Milićević osnivač DMV Rawfood kaže da je ova situacija zatekla sve, pogotovo privrednike koji posluju kao mirko ili mala preduzeća.
“Ovo je bio pravi šok za sva mirko preduzeća. Posle nekoliko dana šoka pretpostavio sam da će ovo da traje tri meseca, na osnovu moratorijuma koji me naveo da će toliko trajati. To je bilo pre mera Vlade. Napravio sam okviran plan kako će firma da posluje, nisam hteo da prekidam, malo smanjio plate, spustio zalihe. Proizvodnja se smanjila za 80%, a u tih 20% operacija održavamo kontakt sa kupcima, što nam je i bila namera. U ova tri meseca ćemo pokušati da preživimo, jer ovo je čisto preživljavanje”, istakao je Milićević.
On je dodao da kao preduzetnik razmišlja u pravcu kredita kod Fonda za razvoj.
“Nama je novac kiseonik, pokušavamo da ga upumpamo što više da bismo mogli da nastavimo da radimo”, naveo je Milićević i dodao da je u firmi koju vodi napravljen plan poslovanja do Nove godine.
Kako je ranije izjavio viceguverner Narodne banke Srbije Željko Jović, država će davati garanciju za 80% vrednosti kredita u ukupnom iznosu od dve milijarde evra koje će sve banke u Srbiji odobravati preduzećima kako bi obezbedila likvidnost za prevazilaženje krize u poslovanju izazvane epidemijom korona virusa.
Online panel “Konkretno za SME” organizovali su USAID-ov Projekat saradnje za ekonomski razvoj i ICT HUB.
Izvor:eKapija
Tags
Back to top button