ECB: Zaustavljen pad globalne upotrebe evra, udeo dolara najniži u dve decenije
Globalna upotreba evra bila je stabilna lane nakon konstantnog pada posle dužničke krize Evrozone, ali se nade da će tražnja rasti nisu ostvarile, navodi ECB.
Lansiran pre više od 20 godina, evro je uvek igrao rolu “druge violine” u odnosu na američki dolar, iako je ECB sebi postavila cilj da ojača njegovu globalnu ulogu, delom i da bi smanjila oslanjanje bloka na američku valutu u periodu rastućih globalnih trgovinskih tenzija, prenosi Rojters.
Evro je činio 20,5 odsto globalnih deviznih rezervi na kraju 2019, što je povećanje u odnosu na 20,3 procenta godinu ranije, dok je njegov udeo u dospelim međunarodnim dužničkim hartijama opao na 22,1 posto sa nivoa od 22,4 procenta, piše u godišnjem izveštaju ECB o jedinstvenoj valuti.
U međunarodnim depozitima izvan 19-članog bloka, uloga evra je ostala uglavnom nepromenjena, dok je njegov udeo u neizmirenim kreditima na globalnom nivou porastao za jedan procentni poen.
“Nedavna pandemija Kovid-19 naglašava hitnost politika i reformskih napora koji su od ključen važnosti za jačanje privlačnosti evra na globalnom nivou”, rekla je predsednica ECB-a, Kristin Lagard.
Poput evra, i dolar je u poslednjoj deceniji izgubio tržišni udeo u odnosu na druge valute, kao što su japanski jen i britanska funta, ali ipak obe ove valute još uvek učestvuju sa preko 80 procenata u globalnim deviznim rezervama.
“Udeo američkog dolara, vodeće svetske rezervne valute, dodatno je pao na najniži nivo u dve decenije, što ukazuje na to da se nastavlja trend postepene diverzifikacije portfelja globalnih deviznih rezervi”, zaključila je ECB.