Kriptovaluta dobra moneta za razvoj Srbije
Od pojavljivanja bitkoina 2009. godine, plaćanje kriptovalutama brzo se raširilo svetom, a vrednost digitalnog novca rapidno je rasla. Zbog toga je i Vlada Srbija odlučila da se i naša zemlja ozbiljnije uključi u taj globalni ekonomski trend.
Ministar finansija Siniša Mali predložio je na sednici Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma da se u cilju daljeg razvoja tržišta formira međuresorna radna grupa koja bi se bavila politikom razvoja i uređenja kripto-imovinskih prava u Srbiji. Mali je u ime Koordinacionog tela preporučio da se Vladi Srbije predloži osnivanje radne grupe koja bi detaljnije sagledala tu oblast.
To je tema o kojoj se mnogo priča, ali se malo zna, rekao je Mali, navodi se u saopštenju.
Kao ministar finansija, dodao je, želi da razmotri sve mogućnosti i kanale saradnje i ulaganja u našu zemlju.
Neki od investitora već trguju i plaćaju u kriptovalutama i bitkoinima. Dakle, to je trend koji je nezaustavljiv i Srbija ne bi trebalo da bude na začelju toga, poručio je Mali.
On je dodao da je Srbiji potrebno da bude zemlja koja omogućuje razne oblike finansiranja, te je stoga neophodno i da se prati modernizacija finanijskih derivata i instrumenata plaćanja, što upravo, kako kaže, predstavljaju kriptovalute i blokčejn tehnologija.
Mali je istakao da je nesporno da u toj, za sada novoj materiji, treba uvažavati mišljenje stručnjaka i eksperata iz elektronskog poslovanja i kripto-imovinskih prava, te se založio da u radu tog budućeg radnog tela, ako bude formirano, učestvuju osim predstavnika države, i dokazani eksperti iz te oblasti.
Ministar je podsetio na to da je Srbija već uradila velike stvari kada je reč o angažovanju na finansijskim tržištima u svetu i na podizanju kredibiliteta, te da je svakako plan da se nastavi u tom smeru.
Očekujemo da uskoro potpišemo sporazum o uključenju Srbije u Juroklir banku (Euroclear Bank), a nedavno smo promenili i odredbe Zakona o javnom dugu i Zakona o tržištu kapitala. To su sve stvari koje podižu svest o Srbiji kao destinaciji stabilnoj i atraktivnoj za ulaganje, rekao je Mali.
Suosnivač servisa za otkup i prodaju bitkoina ECD.RS Aleksandar Matanović izjavio je za „Dnevnik” da uvođenje kriptovlauta na srpsko finansijsko tržište može doprineti bržem poslovanju uopšte jer je zapravo kripotovaluta jednostavan i brz način digitalnog plaćanja, što preduzetnicima, ali i građanima, može donoti prednosti u svakodnevnom poslovanju i životu.
U svetu se već uveliko koriste kriptovalute, a stepen njihove razvijenosti je različit od zemlje do zemlje, kazao je Matanović.
Prema njegovim rečima, već postoje servisi koji pružaju niz usluga i ti servisi se neprestano usavršavaju, što preduzetnicima daje mogućnosti da brže obavljaju finansijske transakcije.
Da bi naša zemlja na finasijsko tržište uvela kriptovalutu potrebno je, naveo je Matanović, da se donese zakon kojim bi se uredila pravila poslovanja tom valutom i istovremeno stvorile mogućnosti da se taj vid plaćanja razvija.
Kako je dodao, regulativa je potrebna da bi se stvorila sigurnost pri korišćenju kriptovalute i naučilo šta je kripovaluta, jer građani nedovoljno znaju o tome šta je i kako je mogu koristi.
A kriptovaluta je zapravo zamena za novac, kojom se mogu plaćati usluge kao što se to čini putem bankarskih kartica ili bankovnog računa. Zapravo kripotvaluta je dizajnirana digitalna valuta za plaćanje, poručio je sagovornik.
Izvor: Dnevnik / Z. Delić