Đeljošaj: Ne podržavam bojkot trgovina, on samo šteti ekonomiji Crne Gore – Bankar.rs
MAKROEKONOMIJASLIDERSVE VESTI

Đeljošaj: Ne podržavam bojkot trgovina, on samo šteti ekonomiji Crne Gore

Crnoj Gori ne treba populizam, nespretne izjave političara, pozivi Fejsbuk grupa, već da se okrene domaćoj proizvodnji, obezbedi podršku i poveća konkurentnost. Moramo voditi računa da kreiramo podsticajne mere, jer nam nije cilj da zatvaramo biznise i ostavljamo hiljade ljudi bez posla. To je poručio potpredsednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj na panelu „Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi?“ na Ekonomskom fakultetu.

  • Učesnici panela “Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi?”, u organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i portala Bankar.me, saglasili su se da bojkot jednog trgovačkog lanca urušava sistem crnogorske privrede, posebno ugrožava poljoprivredne proizvođače, i šteti državi.
  • Takođe, ocenjeno je da Crnoj Gori ne treba populizam, nespretne izjave političara, pozivi Fejsbuk grupa, već da se okrene domaćoj proizvodnji, obezbijedi podršku i poveća konkurentnost…

Na početku događaja prisutnima se obratio dekan Ekonomskog fakulteta prof.dr Mijat Jocović koji je istakao da bojkot trgovina nije samo ekonomsko pitanje, već i pitanje širih društvenih odnosa, percepcije potrošača i povjerenja u ekonomske institucije.

Vlasnik trgovačkog lanca „Voli“ Dragan Bokan istakao je da su trgovačke bruto marže najniže u regionu, te pozvao da se sedne za sto i da se postigne dogovor.

Bokan je kazao da bojkot ne ruši samo trgovca, već i crnogorsku privredu i poljoprivredu. Ukazao je da su cilj su najbolje cijene i asortiman, ali ne po cijenu rušenja sistema.

-U Srbiji su marže prosečno 26,9 odsto, u BiH 23,9, a u zemlji članici EU prosek je malo iznad 25 odsto, dok je bruto marža u Voliju 24,33 procenta. S druge strane, crnogorski trgovci imaju i veće troškove, naročito po osnovu akciza i carina. Mimo PDV-a, oni su preko 16 odsto veći nego u Hrvatskoj – istakao je Bokan.

Poručio je da je naše tržište otvoreno i da što pre treba dovesti Lidl.

-I ne samo njih, već i druge velike evropske lance. Naše tržište je otvoreno, ali sigurnost tržišta obezbeđuju domaći lanci, a brzo će se otkriti ko stoji iza ovoga – kazao je Bokan.

Direktor kompanije Voli Dragan Bokan na panelu „Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi?“ rekao je da bi smanjenje cena u trgovinama za tri odsto smanjilo inflaciju za jedan odsto. Pozvao je Lidl i druge evropske lance da što pre dođu u Crnu Goru.

-Država treba što pre da reaguje kako bi došao Lidl. Otvoreno smo tržište. Monopoli ne postoje, naše tržište je najjeftinije u odnosu na namete koje imamo – istakao je on.

Poručio je da se dobavljači žale na distributere Horeca iz Bosne koji naše tržište snabdevaju po nižim cenama.

Naglasio je da se mora otkriti ko stoji iza lobiranja za Lidl.

-To nije u interesu Crne Gore, šaljemo lošu poruku, pogotovo kada se to radi sa najviših državnih pozicija – rekao je Bokan.

Istakao je da prvi put čuje da se, kada je bojkot u pitanju, napada prva firma u Crnoj Gori.

Kazao je da Voli nema perspektivu ako ne bude imao najbolje cene i uslugu.

-Ne želim nikome da zabijam prst u oko, ali dovedeni smo do zida i moramo se braniti. Sve što je izneseno prethodnih dana ocenjujem kao zlonamerno – kazao je on.

Voli, dodaje, beleži rast profita zbog rasta prometa, ali su, kako ističe, porasli i troškovi.

-Ako promet ne raste, moraju marže. Cene su previsoke, a glavni razlozi su globalni. Mi ne možemo kontrolisati nabavne cene – poručio je on.

Panel diskusiju pod nazivom „Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi?“ organizovali su Ekonomski fakultet UCG i portal Bankar.m

Tags
Back to top button