NBS predlaže ograničenje kamata: stambeni 5,44, potrošački 15 odsto
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je Nacrt rešenja o trajnom ograničenju kamata u Srbiji, a prema računici na osnovu trenutnih parametara, kamate na stambene pozajmice u evrima ne bi mogle da budu više od 5,44 odsto godišnje. Pored toga, NBS je predložila da kamatne stope na ove kredite budu i privremeno (do kraja 2026. godine) ograničene na pet odsto, navodi se u saopštenju NBS.
“Razlog za to prelazno rešenje jeste da se prestankom primene privremene mere spreči veći, nagli rast kamatne stope kod postojećih stambenih kredita”, kažu iz NBS.
Što se mehanizma ograničenja tiče, kada je reč o stambenim kreditima na novoodobrene kredite s fiksnom i promenljivom kamatnom stopom, primenjivalo bi se ograničenje koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi za te kredite uvećanoj za jednu petinu (20 odsto).
Pored ograničenja nominalne kamatne stope, za novoodobrene stambene kredite važiće i ograničenja efektivne kamatne stope u koju ulaze i svi dodatni troškovi u vezi sa zaključenjem ugovora o stambenom kreditu koji padaju na teret korisnika.
“Maksimalna vrednost efektivne kamatne stope koja pritom prikazuje ukupnu cenu kredita za korisnika ograničena je na vrednost zakonske zatezne kamate (kako je predviđena ovim nacrtom zakona) umanjenu za 2,5 procentnih poena. Prema trenutno važećim podacima, maksimalna vrednost efektivne kamatne stope za novoodobrene stambene kredite iznosila bi 7,75 odsto”, piše u saopštenju.
Gotovinski krediti – da li je plafon previsok?
Dok bi kod stambenih kredita tržišno regulisanje verovatno značilo više kamatne stope za korisnike, zakonom predviđena ograničenja kamatnih stopa kod gotovinskih i potrošačkih kredita dosta su viša od onoga što banke nude ovih dana.
Iz NBS tako kažu da je za postojeće i novoodobrene gotovinske i potrošačke kredite s promenljivom kamatnom stopom predviđeno ograničenje nominalne kamatne stope koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi uvećanoj za jednu četvrtinu (25 odsto).
“Prema trenutnoj prosečnoj ponderisanoj stopi za dinarske gotovinske kredite, to znači da bi maksimalna nominalna kamatna stopa za kredite ove vrste iznosila 15,67 odsto. Istovremeno, za sve novoodobrene dinarske gotovinske i potrošačke kredite (s fiksnom i varijabilnom stopom) važiće ograničenje efektivne kamatne stope zasnovano na zbiru stope zatezne kamate (iz ovog nacrta zakona) i četiri procentna poena, što je trenutno 16 odsto”, piše u saopštenju.
Međutim, u bankama je trenutno moguće dobiti i nominalne kamatne stope niže od deset procenata, pa bi cene zaduživanja trebalo dosta da porastu kako bi se aktivirao mehanizam za njihovo ograničavanje. Pored toga, i centralna banka Srbije i evrozone smanjuju svoje kamatne stope, pa se ne očekuje da bi cene zaduživanja i po pitanju gotovinskih i potrošačkih kredita trebalo da se gotovo udvostruče.