Zašto su poskupeli dinarski investicioni krediti za privredu?
Prema podacima Narodne banke Srbije (NBS), dinarski investicioni krediti za privredu u julu su, u odnosu na jun, poskupeli za čak dva procentna poena – njihova cena je prošlog meseca „skočila“ na 9,1 odsto.
Biznis.rs se za odgovor na pitanje „zašto“ obratio našoj centralnoj banci, a iz NBS objašnjavaju da je 9,1 odsto „prosečno ponderisana kamatna stopa“, odnosno da na njenu visinu utiče više faktora, među kojima su i suma odobrenih kredita, raspon kamata za konkretne pozajmice, kao i veličina kredita koje su davale poslovne banke.
U julu je suma odobrenih investicionih kredita u domaćoj valuti dostigla 55,6 milijardi dinara, dok su devizni investicioni krediti vredeli ukupno 622,5 milijarde dinara. Između juna i jula odobreno je oko sedam milijardi dinara na ime dinarskih investicionih kredita i oko šest milijardi dinara na ime pozajmica u deviznom znaku.
„Prosečno ponderisana kamatna stopa na novoodobrene kredite zavisi kako od visine kamatnih stopa, tako i od iznosa kredita, koji predstavljaju ponder u obračunu. Treba imati u vidu da ugovorena kamatna stopa, pored iznosa kredita, zavisi i od ponuđenog sredstva obezbeđenja i procene rizika klijenta, što nekad može značajno uticati na visinu kamatne stope„, ističu iz NBS odgovarajući na naše pitanje.
Takođe skreću pažnju na to koliki je udeo dinarskih u ukupnoj sumi investicionih kredita za privredu.
„Udeo dinarskih investicionih kredita u novoodobrenim dinarskim kreditima privredi po mesecima se u toku 2024. godine kretao između pet odsto i 39 odsto, dok se kamatna stopa kretala u rasponu od 7,2 odsto do 9,6 odsto, što govori o volatilnosti kamatnih stopa i iznosa ove vrste kredita“, objašnjavaju iz naše centralne banke.
To je važno zato što se može desiti da se pojedinačni kredit većeg iznosa odobri po kamatnoj stopi znatno nižoj od prosečne – „kao što je bio slučaj u junu“, skreću pažnju iz NBS.
„Taj kredit može imati opredeljujući uticaj na ukupnu prosečno ponderisanu kamatnu stopu. Rast kamatne stope na dinarske investicione kredite od dva procentna poena u julu u odnosu na jun posledica je prvenstveno nižeg nivoa kamatne stope u junu, koja se zatim u julu vratila na nivoe slične onima koje su kamatne stope na ovu vrstu kredita beležile u martu i aprilu ove godine„, objašnjavaju iz NBS.
Podsećaju i da dinarske investicione kredite preduzeća koriste uglavnom za kupovinu trajnih obrtnih sredstava, dok se investicioni krediti indeksirani u stranoj valuti koriste za kupovinu opreme.
„S obzirom na to da je ciklus snižavanja kamatnih stopa u toku, očekujemo da u narednom periodu dođe do postepenog smanjenja kamatnih stopa i na ovu vrstu kredita“, stoji u odgovoru NBS.
Kada je reč o „raspodeli“ dinarskih investicionih kredita prema veličini preduzeća, do kraja jula su banke mikro preduzećima odobrila ukupno 5,4 milijarde dinara u tu svrhu, još 16 milijardi bilo je „na računu“ malih preduzeća, oko 15,7 milijardi kod srednjih preduzeća, dok je suma dinarskih investicionih kredita velikim preduzećima iznosila 18,2 milijarde dinara.
Posmatrano u deviznom znaku, mikro preduzeća su se za investicije do kraja jula ukupno zadužila za 71 milijardu dinara, mala za 150,4 milijarde dinara, srednja za 196,8 milijardi, a velika za 204,2 milijarde dinara.
(Biznis.rs)