Naziru se ozbiljni ekonomski problemi u Kini: Berza u slobodnom padu – Bankar.rs
MAKROEKONOMIJASLIDERSVE VESTI

Naziru se ozbiljni ekonomski problemi u Kini: Berza u slobodnom padu

Nakon nekoliko teških godina za kinesku ekonomiju, čini se da je tržište ceonica u zemlji sada u slobodnom padu, a vlasti traže od institucionalnih ulagača da ne prodaju dionice u pokušaju da stabiliziraju cene deonica jer se stranci povlače.

U poneeljak su kineske deonice pale nakon što je centralna banka zemlje odlučila zadržati svoju srednjoročnu kamatnu stopu nepromenjenom na 2,5 posto, ne uspevši smanjiti kamate kako su ulagači očekivali. CSI 300 u zemlji bio je na najnižem nivou od 2019. godine, što je rekord oboren tek u oktobru 2023.

Indeks je danas u odnosu na ponedeljak porastao za 0,006 posto, dok je u odnosu na godinu ranije pao za 25,64 posto. Globalna su tržišta, s druge strane, porasla u protekloj godini, pri čemu je S&P 500 skočio za 24 posto u 2023., dostigavši istorijski rekord.

Dok je CSI 300 konstantno tonuo tokom prošle godine, MSCI World indeks, koji pokriva zastupljenost velikih i srednjih poduzeća u 23 zemlje s razvijenim tržištima (DM) – počeo je postojano rasti od početka drugog kvartala 2023. godine.

Indeks FTSE China 50, indeks kojim se može trgovati u stvarnom vremenu koji se sastoji od 50 najvećih i najlikvidnijih dionica u zemlji, pao je za 1,77 posto između ponedeljka i utorka kao dio dugotrajnog velikog pada u poslednjih šest meseci. U odnosu na godinu prije, indeks je manji za 29,24 posto.

Kineski regulatori tržišta pokušali su stabilizirati tržište nametanjem ograničenja koja sprečavaju neke ulagače da budu neto prodavači deonica određenim danima.

Sve donedavno, činilo se da ograničenja regulatora funkcioniraju kako treba, jer je referentni dionički indeks CSI 300 izvestio o oporavku od tri posto u zadnjoj sedmici 2023., kako je izvestio Financial Times.

Međutim, ovaj skromni uspeh poništen je u prvoj sedmici 2024. jer su vlasti bile prisiljene ukloniti ograničenja za neke manje uzajamne fondove i brokere suočene sa sve većim otkupima od klijenata, pri čemu je indeks pao za više od četiri posto ovaj mesec, piše Newsweek.

Kineskoj centralnoj banci, Narodnoj banci Kine (PBOC), ostavljeno je malo manevarskog prostora za jačanje ekonomije zemlje jer je kineski juan oslabio poslednjih meseci, a banka verovatno želi da izbegne dalji gubitak vrednosti. Juan je ove godine već oslabio više od 1 posto u odnosu na američki dolar.

S druge strane, čini se da je vodstvo zemlje nevoljno koristiti državne fondove i finansijske institucije za masovnu kupovinu deonica i jačanje nacionalne ekonomije.

Ova očita nespremnost za intervenciju uplašila je strane ulagače, s devet desetina novca koji je pristizao na kinesko tržište dionica iz inostranstva 2023. otišlo je do kraja godine, prema izračunima FT-a.

Tags
Back to top button