Ukupna populacija gig radnika, odnosno povremeno zaposlenih digitalaca i frilensera, u Srbiji je porasla za petinu u odnosu na prethodnu merenje, pokazuje najnovije istraživanje Gigmetra. Zarade gig radnika u proseku su veće za 9,9 odsto, ali je to uslovljeno povećanjima troškova života, odnosno inflacijom.
Od radnika koji su prvi put dobili posao, 41,1 odsto su bile žene, što je značajno veći procenat nego što je njihovo učešće u gig radnoj snazi (32,7 odsto ), i značajno više u odnosu na prethodno merenje, pokazalo je najnovije istraživanje.
Kada je u pitanju oficijelna cena rada (koju gig radnici navode na svojim profilima) najnovije merenje ukazuje da se trend rasta zarada nastavio, ali za razliku od prethodna dva merenja, kada je ovaj trend bio skroman (0,8 odsto, odnosno 2,8 odsto), sada je došlo velikog prosečnog rasta zarada – od 9,9 odsto.
Povećanje je, navodi se, definitivno uslovljeno rastom troškova života, odnosno već treću godinu za redom prisutnom izraženom inflacijom.
Najnovije merenje obuhvatilo je 10.771 gig radnika odnosno 62,5 odsto ukupne populacije gig radnika na dominantnoj platformi.
Iako rad na platformama i dalje privlači nove radnike iz Srbije, prema najnovijem izveštaju Payoneer-a, srpski gig radnici suočavaju se sa značajnim rastom globalne konkurencije, imaju poteškoće u pronalaženju novih poslova i beleže usporeniji rast tražnje za njihovim uslugama u odnosu na druge delove sveta, navodi se u istraživanju Gigmetra.
Jedan od razloga je nekonkurentnost određenih profesija koje su veoma zastupljene u ovoj populaciji, kao što je unos podataka i administrativne usluge.
Gigmetar je instrument Centra za istraživanje javnih politika koji se bavi radom na onlajn platformama u Srbiji i Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.
U fokusu istraživanja su rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici.
Izvor: Novaekonomija