Dolar je pre samo pola godine bio na “vrhuncu”. Vredeo je kao i evro i dostizao “visine” i do 117 dinara. Mnogi su tada razmišljali o jačem ulasku i kupovini ove valute, ali sada se dogodio i obrt na koji su prošle godine i upozoravali mnogi ekonomisti.
Prema podacima Narodne banke Srbije evro ovih dana vredi 117,28 dinara. Dolar je istovremeno na niovu od oko 106,93 dinara i kontinuirani pad prisutan je već neko vreme.
Mnogi ekonomisti, i domaći strani ,upozoravali su prošle godine odgovarajući na pitanje: “Da li evre treba prebacivati u dolare?” Ocena je bila da je nagli rast američke valute, odnosno strmoglavi pad evra, kao i drugih valuta zapravo bio posledica odlaganja ili odbijanja usklađivanja monetarne politike Evropske centralne banke sa FED. Šta kažu danas. Šta će biti sa dolarom, američkom valutom koja je prošle godine činila oko 4,4 odsto ukupne štednje u bankama u Srbiji ili tačnije 585,81 miliona dolara, naspram 11,7 milijardi evra.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić i ranije je upozoravao na scenario slabljenja dolara. Sada priči dodaje i argumente.
– Odnos između najjačih valuta sveta je posledica njihove ekonomske snage, ali ponekad može biti deo i ekonomske politike. Ne smatram da je pad vrednosti dolara nešto spektakulrno, rekao bih da je to jedan normalan sled događaja. Osnovni uzrok leži u činjenici da vodeće zemlje sveta žele da istisnu dolar iz svog poslovanja. Vidimo kakvu politiku vode Kina, Rusija, Indija, zemlje Briksa, zatim i bogati proizvođači nafte, poput Saudijske Arabije i Irana – ocenio je Savić.
Objašnjava i da pomenute zemlje imaju za cilj da smanje značaj dolara u svetskoj ekonomiji, odnosno da olakšaju sebi poslovanje.
– Sada svi žele da istisnu dolar iz te pozicije, što to neće biti ni brzo ni lako. Ali, nema sumnje da će se to posle nekog vremena i desiti – kaže on.
Dugoročna prognoza
I šta treba očekivati u narednom periodu?
– Dolar će dugoročno morati da pada zato sve zemlje uporno pokušavaju da ga izbace u meri u kojoj je to moguće iz međunarodne trgovine. To onda šalje poruku investitorima i svim onima koji su trgovali i koristili dolar da se nešto dešava. Neizvesnost kod velikih valuta i različita očekivanja su upravo ono što ga destabilizuje – rekao je Savić.
Zaključuje da dolar neće propasti, još uvek je najjača valuta i dodaje da su i rast i pad vrednosti zapravo neko uobičajeno tržišno ponašanje.
– U svakom slučaju će oscilacija u vrednosti dolara biti, ali ne samo na jednu stranu, već i gore i dole – objašnjava Savić.
Čnjenica je i da raste trgovina u juanima čime se potkopava američka valuta i ugrožava njegova globalna pozicija.
– Zanimljivo je da sedamdesetih godina prošlog veka Amerika uopšte nije vodila računa o vrednosti dolara, već su to činile u najvećoj meri Nemačka i Japan u zavisnosti od toga da l žele da imaju jeftin izvoz ili neke druge ciljeve – rekao je Savić.