FAANG (Fejsbuk, Epl, Amazon, Netfliks i Gugl) je ove godine ukupno izgubio 827 milijardi dolara tržišne kapitalizacije. Epl je bio najbolji u grupi s padom od samo 3 odsto dok je Netflix izgubio čak 58 odsto svoje vrednosti, prvenstveno zbog slabog rasta novih pretplatnika, ali i uspeha njegovog konkurentna Disney Co., koji ih je prestigao s 221. milionom gledalaca.
S druge strane naftne kompanije beleže istorijko visoke profite. Najveći među njima Saudi Aramco zabeležio je skok od 90 odsto u kvartalnoj dobiti, beleži svoj najveći kvartalni neto prihod od izlaska na berzu 2019. godine. Sve se to događa, naravno, na podlozi aktualno visokih cena nafte.
Saudi Aramco stvara milijarde prihoda za Saudijsku Arabiju čiji GDP je samo u drugom tromesečju porastao 11,8 odsto na godišnjem nivou. Sjajno je radila i hrvatska kompanija INA, samo što ona nije više tako uspešna u dizanju BDP-a u RH. Tesla je službeno prešla granicu od 3 milijuna proizvedenih vozila. Elon Musk je čestitao fabrici Giga u Šangaju gde su tokom ovog vikenda izradili svoj milioniti automobil, nakon meseci nestašica i blokada u Kini zbog Kovid 19 krize, navodi Milan Horvat , izvršni direktor Fime na svom Linkedin profilu.
Prošli mesec je Mask objavio da je fabrika u Fremontu u Kaliforniji proizvela 2 miliona automobila. Ne treba smetnuti s uma kako je u martu ove godine otvorena i fabrika u Nemačkoj u Berlinu te se u Tesli očekuje rekordna ovogodišnja proizvodnja usprkos problemima na tržištu s lancima snabdevanja. Većina indeksa je u julu i avgustu rasla nadoknadivši u proseku pola gubitaka iz prve polovine ove godine, no u vremenu pred nama očekuje se povećana volatilnost i nesigurnost na tržištu kapitala obzirom da i dalje stoji neizvesnost stavljanja inflacije pod kontrolu.
Oni koji se klade na smirivanje sele se ponovno u tehnološke deonice, a oprezniji ostaju kod naftaša i deonica iz energetskog sektora. Tesla je među retkima koja u nadolazećem periodu nudi mirniju konstantu, zaključuje Horvat.
Izvor: Blic