Mask i Kina srušili tržište kriptovaluta
Druga polovina maja razdoblje je koje bi ljubiteljii kriptovaluta najradije zaboravili. Dva su krivca za težak pad na tržištu kriptovaluta: Elon Mask i kineska vlada.
Još 14. aprila vrednost bitcoina gotovo je dostigla 65.000 dolara, a milijarde dolara i evra pristizale su iz celog sveta u ovaj uzbudljivi segment finansijskog tržišta svake nedelje, koji je, iako je rast bio izuzetan tokom prošle godine, obećavao brzu zaradu.
Ovogodišnja investicija broj jedan među glavnim menadžerima imovine bila je: “dugi bitcoin” ili: kupite bitcoin i zadržite ga, jer se očekuje da će ove godine dostići 100 hiljada dolara (a ether 10 hiljada). Mnogi su verovali u ova predviđanja, ali prevideli su sve rizike i upozorenja da je tržište, nakon tako dugog i ludog rasta, zrelo za veliku korekciju.
I ona se dogodila, kao i uvek, nenajavljeno, ali utoliko žešće. Padovi su bili najgori prošle srede, a bitcoin je na trenutak (barem od januara) pao na 30.000 američkih dolara, nakon što je deset dana ranije bio na 60.000 američkih dolara. Takođe, mnogi su Altcoini odjednom bili upola manje vredni nego nedelju pre.
Naravno, u samoj se priči ništa nije promenilo s kriptovalutama, decentralizovanim finansijama i blockchain tehnologijom, koja nesumnjivo donosi brojne koristi, ali sentiment investitora se znatno promenio.
“Bio je potreban samo jedan tvit i saopštenje kineske vlade, ali kriptovalute su izašle iz mode i postale pase”, napisala je Dojče Bank.
Prvo je tržište uzdrmao Elon Mask tvitom da Tesla više neće dopuštati kupovinu e-vozila s bitcoinima, što je izazvalo FUD efekt na kripto tržištu. Sve u svemu, zaoštrile su je zabrinutosti da je Tesla već prodao svoje bitcoine koje je u januaru kupio za 1,5 milijardi dolara. Kad su se kriptovalute malo oporavile od Maskovog tvita, udarila je i Kina, najavivši da neće dopustiti transakcije sa kriptovalutama, te upozorila ulagače na špekulativno trgovanje njima.
Iako su kineske vlasti već nekoliko godina prilično neprijateljske prema kriptovalutama, ovog puta izjave na tržištu su zaživele. Kako su kriptovalute probijale nivo podrške, pokrenute su stop-loss narudžbe, donoseći još dramatičniji pad.
JP Morgan već otkriva da veliki institucionalni investitori (oni su bili važan faktor rasta u poslednjih godinu dana) prodaju bitcoine i kupuju zlato.
Kineske vlasti ponovile su da neće priznati digitalne valute kao sredstvo plaćanja. Čak ni američke vlasti ne stoje skrštenih ruku: Fed veruje da kriptovalute predstavljaju rizik za finansijsku stabilnost, a američka riznica takođe želi da svi prenosi na tržištu kripto valuta koji prelaze 10.000 dolara budu prijavljeni Poreskoj upravi.
Sinoć je vrednost bitcoina iznosila oko 38.000 američkih dolara i sve upućuje na to da su bikovski pokreti na neko vreme gotovi.
Podsetimo, prošlog je marta bitcoin skliznuo ispod 4.000 američkih dolara, popeo se na 29.000 do kraja godine i u aprilu je vredeo gotovo 65.000 američkih dolara.
Siniša Malus
Izvor: SEEbiz.eu