Evo zašto aktuelni pad bitkoina može biti dobar za njegov skok do 100.000 dolara – Bankar.rs
KRIPTOVALUTESLIDERSVE VESTI

Evo zašto aktuelni pad bitkoina može biti dobar za njegov skok do 100.000 dolara

Bitkoin je u poslednjih desetak dana izgubio više od 20 odsto vrednosti, ali to možda i nije loše za njegovu dugoročnu perspektivu. Prema jednom od analitičara koji je prognozirao da će bitkoin do kraja godine dostići 100.000 dolara, “zdrava” rasprodaja može zapravo ojačati optimistični scenario, piše portal SEEbiz.

“Ovo ne doživljavamo nužno kao nešto što nas vodi do vrha na tržištu 2017.”, rekao je strateg za digitalnu imovinu Fundstrat-a David Grider u petak za Yahoo Finance, vraćajući se na vrh 2017. koji je nastavio s padom od 80 odsto.

“Vidimo ovo više kao nešto gde tržište mora imati zdrav period hlađenja pre nego što može nastaviti dalje”.

Među kolegama optimistima koji dele Griderovo mišljenje u predviđanju značajnih porasta, mnogi ukazuju na bitkoinov ciklus procvata i raspada vezan uz mehaniku bitkoin koda koji automatski smanjuje cenu plaćenu rudarima koji potvrđuju transakcije na mreži otprilike svake četiri godine u događaju nazvanom “prepolovljenje”.

U maju 2020. godine bitkoin je doživeo treće “prepolovljenje” kada je nagrada rudara automatski smanjena sa 12,5 bitkoina na 6,25. Istorijski gledano, cena bitcoina porasla je nakon tih događaja, što je nedavno obeležio skok od skoro 3.000 procenata, koji je usledio u 18 meseci nakon drugog “prepolovljenja”.

Povrh toga, drugi tehnički analitičari sve češće ističu kako je još jedan model vezan za prepolovljenje bitkoina pratio rast cena kriptovalute tokom godina. Nazivan modelom “zaliha u protoku”, on meri postojeće zalihe, obično robe, prema protoku pri kojem se proizvodi nova zaliha. U slučaju bitkoina, prepolovljeni događaji, prema definiciji, prerežu taj tok na pola. Primenjujući meru na bitkoin, osnivač kripto investicione firme Pantera Capital, Dan Morehead, izrazio je iznenađenje kako se cena bitcoina kretala u korak sa projekcijama.

Još jedan široko praćen tehnički analitičar istakao je na Tviteru da je duži grafikon trendova pokazao sličan prediktivni put za cenu bitkoina iz 2012. godine i zapravo izrazio olakšanje zbog nedavnog pada, kako bi ga približio modelu.

Gledajući prošlost bitkoina, David Grider kaže da volatilnost – ili njen nedostatak – viđena u drugim kriptovalutama takođe upućuje na trajnu snagu, a ne na vrh. Druga po veličini kriptovaluta prema tržišnoj kapitalizaciji, ether, povukao se za oko 5 odsto sa najnovijeg maksimuma.

“Mislim da je jedna od stvari koja nam daje malo samopouzdanja u tome gde se nalazimo u kontekstu dugoročnog ciklusa jeste da ako pogledate druge velike digitalne resurse poput Ethereuma, koji se relativno dobro držao, čak tokom ovog povlačenja bitkoin je imao, na relativnoj osnovi, zapravo nekoliko novih vrhunaca u poslednjih nekoliko godina”, rekao je.

“Dakle, mislim da je to snažan pokazatelj da veliki segmenti tržišta doista vide kako se kapital kreće unutar njega, a ne vidimo nužno i super beg kapitala”.

Ako bilo što opipljivije uliva optimizam, poslednjih dana smo videli velike poteze među većim igračima. Ove nedelje je Morgan Stanley otkrio da je prikupio gotovo 30 miliona dolara od više od 320 ulagača za svoj novi kripto fond u samo 14 dana, prema novim prijavama. Navodi se da Goldman Sachs takođe relativno brzo radi na uvođenju pristupa ulaganja u bitkoin i drugu digitalnu imovinu za klijente koji upravljaju bogatstvom.

A iz regulatorne perspektive, SEC je zvanično priznao treći aktivni bitkoin ETF, koji Agencija trenutno razmatra. Prvo treba odvagati VanEckovu prijavu, do 29. aprila, ili uskratiti, odložiti ili napokon dati zeleno svetlo prvom američkom bitkoin ETF-u.

S obzirom na taj napredak, Grider je potvrdio svoj cenovni cilj od 100.000 američkih dolara, ali priznao da bi se kratkoročna volatilnost mogla nastaviti.

Tags
Back to top button