Obavezno životno osiguranje uz stambeni kredit praksa je koju su banke u Srbiji odavno uvele, a mnogi njihovi klijenti se i dalje iznenade kada tokom procedure za kredit budu u obavezi da obave i sistematski pregled.
Kako objašnjavaju, od zdravstvenog stanja zavisi koliko će korisnik kredita plaćati premiju životnog osiguranja. Na veću premiju može da utiče nivo holesterola, triglicerida, šećera, bilirubina, ako muškarci apliciraju i rezultati PSA testa, kojim se utvrđuje stanje prostate. Ponekad se traži vrednost BMI – odnos između telesne težine i visine, koji ukazuje na stepen gojaznosti, pišu Novosti.
U Narodnoj banci Srbije kažu da se najčešće, ugovor o osiguranju života zaključuje kao obezbeđenje kredita uz stambene kredite, gotovinske ili refinansirajuće dinarske kredite, i tada se trošak osiguranja uključuje u obračun efektivne kamatne stope kredita i obelodanjuje u kreditnoj dokumentaciji klijenta banke.
“Moguće je da se ugovor o osiguranju života preko banke zaključi i nezavisno od kreditnog proizvoda ili kao pogodnost uz te proizvode”, kažu u NBS.
Dodaju da većina banaka koje imaju saglasnost NBS da obavljaju poslove zastupanja u osiguranju u svojoj ponudi imaju životna osiguranja. Da li će banka uz određeni proizvod zahtevati i životno osiguranje kao obezbeđenje, zavisi od njenih unutrašnjih akata i kataloga proizvoda. Lekarski pregled ili upitnik o zdravstvenom stanju zahteva se zbog procene rizika, odnosno osiguranikovog zdravstvenog stanja, što utiče i na visinu premije osiguranja i, što je još važnije, utiče na isplatu naknade iz osiguranja ukoliko se osigurani slučaj dogodi.