Ekonomska kriza u SAD se produbljuje, upozorio je američki predsednik Džozef Bajden i poručio da administracija sada mora da preduzme velike akcije kako bi pomogla Amerikancima.
On je dodao da će, ako se odmah bude delovalo, ekonomija biti snažnija, kako kratkoročno, tako i dugoročno.
Direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Bele kuće Brajan Dis rekao je da je “ovo opasan trenutak za ekonomiju” i naglasio da uredbe nisu zamena za sveobuhvatni paket pomoći, ali da će “obezbediti ključnu podršku milionima američkih porodica”.
“Bez odlučne akcije, u opasnosti smo da upadnemo u veoma ozbiljne ekonomske probleme, još ozbiljnije od trenutne krize”, rekao je Dis i dodao da će sa članovima Kongresa u nedelju razgovarati o dodatnoj pomoći.
U prvoj uredbi, Bajden je od Ministarstva finansija zatražio da razmotri korake za poboljšanje isplate ranije odobrene jednokratne novčane pomoći.
“Mnogi Amerikanci suočavali su se sa problemima tokom isplate prve runde direktne novčane pomoći, a do 8 miliona domaćinstava nije dobilo čekove izdate u martu”, navodi se u dopisu Bele kuće.
Bajden, takođe, pokušava da poboljša pristup hrani za milione dece koja propuštaju obroke zato što su škole zatvorene zbog pandemije.
Predsednik je od Ministarstva poljoprivrede zatražio da razmotri nove smernice o povećanju pomoći porodicama koje zavise od škola da bi obezbedile glavni obrok za decu. Porodice sa troje dece mogle bi da primaju dodatnu pomoć od više od 100 dolara na svaka dva meseca.
Bajdenovom drugom uredbom obnovljeno je pravo na kolektivno pregovaranje i zaštita radnika, ukidanjem tri uredbe koje je prethodno doneo bivši predsednik Donald Tramp.
Uredbom se promoviše i minimalna cena rada od 15 dolara na sat.