NIS uložio više od 800 miliona evra u Rafineriju nafte u Pančevu – Bankar.rs
ANALIZEINTERVJUIKOMPANIJESLIDERSVE VESTI

NIS uložio više od 800 miliona evra u Rafineriju nafte u Pančevu

Od 2009. godine u modernizaciju Rafinerije nafte u Pančevu uloženo je više od 800 miliona evra i ona je sada jedna od najmodernijih u regionu, rekao je Andrej Tučnin, prvi zamenik generalnog direktora NIS-a za preradu i promet.

U intervju za nedeljnik „Pančevac”, Tučnin je kazao da je nedavni početak rada postrojenja za duboku preradu u koje je uloženo preko 300 miliona evra, važan ne samo za Srbiju, već za ceo region, kao i da taj projekat donosi značajne poslovne i ekološke koristi.

„Konfiguracija rafinerije mora da bude takva da ona može da ima budućnost, a kada je reč o kompleksu u Pančevu, ona to sada ima. Samim tim je i energetska stabilnost Srbije u budućnosti obezbeđena ovom modernizacijom, a to je takođe veoma važno za budućnost građana ove zemlje. Kada nemaš rafineriju, onda direktno zavisiš od drugih jer moraš da uvoziš derivate, što opet ima veliki uticaj na fiskalni bilans jedne države. Kada imaš preradu u svojoj zemlji, to je dobro za nezavisnost, za ekonomski bilans, za poreze, za zaposlene”, rekao je Tučnin.

Prema njegovim rečima, u Rafineriji nafte Pančevo nakon početka rada novog postrojenja dobijaće se veće količine najkvalitetnijih goriva, kao i novi proizvod – naftni koks koji je do sada uvožen u Srbiju. Dodao je da NIS sada razmatra mogućnost dodatnog širenja prodajne mreže.

„Naravno da razmatramo mogućnost širenja prodajne mreže. Ranije to nismo mogli zbog dubine prerade, ali sada je stvar drugačija, jer prerada nafte ima svoju ekonomsku efikasnost. Od sirove nafte se dobija korpa derivata, a sada je NIS-ova korpa na tržištu u boljoj poziciji nego što je bila pre starta duboke prerade”, rekao je Tučnin.

On je dodao da „Duboka prerada” znači i unapređenje zaštite životne sredine.

„Emisije azot-dioksida i sumpor-dioksida su smanjene, naročito sumpora, i to za 98 odsto, a azota za deset odsto. Takođe, smanjene su i emisije praškastih materija za 52,8 odsto i unapređena energetska efikasnost Rafinerije. To su ključne stvari kada je reč o ekološkom aspektu početka rada „Duboke prerade”, rekao je Tučnin i dodao da prestanak proizvodnje mazuta sa visokim sadržajem sumpora doprinosi da Srbija ispuni svoje obaveze prema Energetskoj zajednici.

Tučnin je naveo da NIS planira dalji nastavak modernizacije Rafinerije i realizaciju projekata za unapređenje zaštite životne sredine, i da najpre sledi osavremenjivanje postrojenja katalitičkog krekinga (FCC).

Tags
Back to top button