Kovačević: Predloženi budžet dosta optimističan – Bankar.rs
ANALIZEMAKROEKONOMIJASLIDERSVE VESTI

Kovačević: Predloženi budžet dosta optimističan

Ekonomista Milan Kovačević ocenio je da je predloženi budžet Srbije za 2021. godinu projektovan dosta optimistički i da će zbog toga verovatno sledeće godine biti više puta menjan.

“Predlog je napravljen sa mnogo optimizma, pa je projektovan privredni rast od šest odsto, rast plata i penzija, kapitalnih izdataka, a pad javnog duga”, rekao je Kovačević agenciji Beta.

Istakao je da bi prema njegovoj računici privredni rast Srbije 2021. godine mogao iznositi između nula i četiri odsto.

On je ocenio da je ove godine dosta novca iz javnih prihoda potrošeno na pomoć gradjanima od po 100 evra, podizanju plata zaposlenima u javnom sektoru, neselektivnoj pomoći privredi, a neizvesnosti oko pandemije će sigurno biti i 2021. godine, pa je nejasno kako se prognozira pad rashoda i zaduženosti države.

Kovačević je rekao da se u predlogu budžeta ne vidi i da li će se reformisati državna preduzeća koja se subvencionišu, kao što je Srbijagas i druga.

“Stručna javnost ne raspolaže podacima o tome koliko se potrošilo za zdravstvo zbog pandemije, izbore, subvencije i druge rashode da bi mogao da se napravi precizniji račun”, rekao je Kovačević.

Iz republičkog budžeta, gledano po nameni, najviše novca, 598 milijardi dinara, moraće da se izdvoji za servisiranje javnog duga, objavile su “Večernje novosti”.

Po proceni Vlade, kraj ove godine Srbija će dočekati sa zaduženjem na nivou 59 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a kraj naredne ono bi trebalo da bude 58,7 odsto BDP-a.

U poljoprivredu i ruralni razvoj naredne godine trebalo bi da se slije 49,8 milijardi dinara, u nauku, tehnologiju i inovacije 23 milijarde.

Za energetiku je namenjeno sedam milijardi, saobraćaj i komunikacije 191,3 milijarde, tržište rada 11,8 milijardi.

Država namerava da u socijalnu zaštitu uloži 350,3 milijarde dinara, u ekonomski razvoj 66,5 milijardi, a za odbranu je namenjeno 102,5 milijardi dinara, navele su “Novosti”.

Kasa je planirana uz pretpostavku da će privreda rasti šest odsto, lična potrošnja gradjana 5,4 odsto, dok će država trošiti 0,4 odsto više nego ove godine.

Predvidja se da će, posle ovogodišnjeg pada od 6,5 odsto, naredne godine privreda povećati izvoz za 9,6, a uvoz za 9,3 procenta. Očekuje se da će cene porasti dva odsto, dok bi manjak u budžetu trebalo da se zaustavi na tri odsto BDP-a.

Povećanje kreirane bruto dodate vrednosti u 2021. očekuje se kod svih sektora, osim kod poljoprivrede za koju se polazi od pretpostavke prosečne sezone, piše u Predlogu zakona o budžetu.

Uslužni sektor, koji je tokom ove godine bio najviše pogodjen epidemijom, naredne će imati ulogu dominantnog nosioca rasta sa doprinosom od 3,5 procentna poena. Država, gledajući predlog budžeta, očekuje da će naplatiti više prihoda, a da će trošiti manje, prenele su “Novosti”.

Vlada računa da će od poreza na dohodak gradjana stići deset odsto više nego ove godine, od poreza na dodatu vrednost (PDV) 9,6 odsto više, akciza 5,4 odsto više i carina 4,1 odsto više.

Privreda će imati manju dobit, pa se od ovog poreza očekuje 12,3 odsto manje prihoda.

Kada je reč o rashodima, oni će biti 14,6 odsto manji nego ove godine, pre svega zbog 57 odsto nižih subvencija, koje će iznositi 119 milijardi dinara.

Za subvencije privatnim preduzećima namenjeno je ukupno 14,9 milijardi dinara, a medju njima su Fijat i Er Srbija, ali nije precizirano koliku pomoć će dobiti iz budžeta.

Planirane su 30 odsto manje dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja.

Ostali nivoi vlasti dobiće 3,7 odsto manje novca.

Ukupan iznos kapitalnih ulaganja planira se na 274 milijarde dinara. Najveći deo odlazi resoru gradjevinarstva i saobraćaja – 126,3 milijarde dinara, a samo eksproprijacija zemljišta za buduće projekte trebalo bi da košta 17,4 milijarde dinara.

Medju planovima upisana je gradnja kompleksa na graničnom prelazu Srbije sa Bugarskom “Gradina” i to sa 299 miliona dinara.

Poreska uprava će na modernizaciju potrošiti 467 miliona dinara, a za vozila 533 miliona dinara, navele su “Novosti”.

Izvor: N1

Tags
Back to top button