Beneficirani staž u Srbiji imaju radnici nekoliko profesija, a kako su rekli iz PIO Fonda, reč je o značajnije većem broju od 10.
Pravo na beneficirani radni staž dalje, nemaju samo zaposleni kojima poslodavci uplaćuju doprinose, već i oni koji sami sebi plaćaju radni staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni beneficijom, objašnjavaju u PIO fondu.
Beneficirani staž kod nas se vezuje za zaposlene u vojsci, policiji, kao i delatnostima kao što su poslovi u rudnicima, crnoj i obojenoj metalurgiji, proizvodnji i preradi nafte, hemijskoj industriji, namenskoj proizvodnji, gumarskoj industriji, farmaceutoskoj industriji, proizvodnji električne energije.
Radna mesta na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem utvrđena su sa nekoliko pravlnika, ističu nam u Fondu. Tako, pojedinačni pravilnici utvrđuju radna mesta sa beneficiranim stažom osiguranja u određenim državnim organima, koje donose zajednički ministar za rad i nadležni ministri, odnosno direktor BIA u čijoj su nadležnosti radna mesta ( npr: MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvo spoljnih poslova, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije, a od decembra 2019. godine i sudije, tužioci i zamenici tužioca raspoređeni u odeljenjima sudova i tužilaštava za ratne zločine i organizovani kriminal).
U PIO fondu ističu za taj portal da treba praviti razliku između opštih uslova za penzionisanje od povoljnijih uslova za penzionisanje, kao i između opšteg obračuna penzije koji se primenjuje za veliki broj osiguranika od povoljnijeg obračuna penzije koji se primenjuje za određene kategorije osiguranika.
Nas interesuje ovo drugo, što znači da povoljniji uslovi za ostvarivanje prava predviđaju da lice može ostvariti pravo na starosnu penziju, u zavisnosti od poslova koje lice obavlja i u okviru kog organa ih obavlja, i to:
– MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije ( u 2020. godina sa navršenjem 55 godina života i 24 godine staža osiguranja od čega 14 godina efektivno provedenih na radnim mestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem),
– podoficir i oficir u Vojsci Srbije ( 53 godine života i 40 godina penzijskog staža ),