Investitori uvek sanjaju o jedinstvenim mogućnostima koje bi njihova mala ulaganja pretvorile u veliku sreću.
Svi smo čuli priče o pojedincima koji kupuju jeftine deonice nepoznate tehnološke kompanije, koja potom izrasta u diva. Primarni ulagači tako su postali milioner, a protiv tako pozitivne priče niko ne bi imao ništa protiv.
Ali, možda se takva prilika tek pojavljuje, pišu portal Motley Fool, prenosi SEEbiz.
Izveštaj investicione banke Goldman Saks kaže da veliki potencijal rasta vide u ekološki prihvatljivim tehnologijama ili u tzv. zelenom vodoniku.
To bi moglo da postane tržište vredno oko 12 biliona dolara do 2050. godine. S obzirom na velike izglede za rast, ulagači bi trebalo pomno da prate razvoj događaja, jer takvu priliku ne bi bilo pametno propustiti, upozorava Goldman Saks.
U Goldman Saksu stavljaju velik naglasak na tehnologiju koja se naziva zeleni voodonik. Ta tehnologija vodi dodaje elektrolite u ovaj postupak i koristi energiju koja se dobija isključivo na prihvatljiv način za životnu sredinu. Takođe ističu da postupak razdvaja atom vodonika od dva atoma kiseonika, te da je vodonik idealna zamena za goriva bez emisija.
Za sada su troškovi postupka još uvek vrlo visoki jer troše puno energije. U svakom slučaju, troškovi obnovljivih izvora već se brzo kopiraju, čineći zeleni vodonik sve pristupačnijim i zanimljivijim rešenjem.
Zbog svestranosti vodonika i pada troškova, Goldman Saks veruje da tehnologija koja se temelji na tome ima ogroman potencijal. Stoga očekuju da će zeleni vodonik postati najveći potrošač energije u Evropi, što je trenutno u prvom planu njegovog razvoja.
To bi istovremeno udvostručilo potrebu za energijom na starom kontinentu, što je dobra vest za programere i dobavljače energije iz obnovljivih izvora. Takođe postoji mogućnost obnove postojeće energetske infrastrukture koja uključuje cevi za plin i toplotnu energiju.
Kada se planovi i razvojni potencijal u SAD-u i Aziji pridruže evropskoj inicijativi, tržište zelenog vodonika dobija na vrednosti. Konačna vrednost celog tržišta procenjuje se na čak 12 biliona dolara do 2050. godine, navodi se u izveštaju. Zbog toga analitičari iz Goldman Saksa zeleni vodonik opisuju kao jedinstvenu priliku za ulaganje.
Među vodećim kompanijama u razvoju je i američka kompanija NextEra. Glavna finansijska direktorka Rebeka Kujava uverena je da će njihova tehnologija biti ključna za budućnost bez emisija. “Posebno smo oduševljeni dugoročnim potencijalom zelenog vodonika”, navodi ona.
Naravno, mnogo toga zavisi od pada troškova takvih tehnologija, ali ulagači će sigurno pomno pratiti to područje zbog velikog potencijala za rast.