Vučić: Nema novog paketa pomoći za privredu, više novca za vađenje iz ćupa nemamo
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da neće biti nekog novog paketa mera za podršku privatnom sektoru zbog posledica korona krize, te poodsetio da je Srbija izdvojila pet “kriznih” milijardi, a Velika Bruitanija, na primer, šest milijardi.
“Da ponovo vadimo iz ćupa i da dajemo? Teško”, rekao je Vučić za RTS, na pitanje o eventualnom novom paketu mera pomoći privredi.
Kako je rekao, nije reč da samo Srbija nema, već je to slučaj i sa drugim zemljama.
“Džonson je govorio o velikom paketu, a Velika Britanija izdvaja šest milijardi, a Srbija je izdvojila pet milijardi. Nas samo testovi koštaju milion evra dnevno. Nije mnogo za jedan dan, ali ovo traje već 100 dana . Ogromni su troškovi, ali država se dobro drži”, rekao je Vučić.
Dodao je da je država dobro pristupila krizi, i pomogla preduzetnicima sa isplatom minimalca za tri meseca.
“Poslednja rata biće isplaćena 7. jula, preuzeli smo to na sebe, dali smo 100 evra za više od 6 miliona građana. Srećan sam što možemo da sprovedemo mere koje sprovode najrazvijenije zemlje sveta, a da se to ne oseti u fiskalnoj nestabilnosti. To pokazuje kolika je snaga srpske ekonomije”, rekao je Vučić.
Srbija je jedina zemlja kojoj Međunarodni monetarni fond (MMF) nije smanjio projekciju rasta, objasnio je Vučić i dodao da to znači da su javne finansije pod kontrolom.
Vučić je rekao da je MMF brojnim zemljama Evrope i sveta spustio projekcije, koje su sada, kaže, mnogo pesimističnije, nego pre tri meseca.
Primera radi, naveo je da je MMF spustio prognozu rasta evrozone sa minus 7,3 na minus 10,2, Francuske sa -7,2 na – 12,5, Italije sa -9,1 na – 12,8, kao i rasta Rusije i Kine.
“Jedina zemlja kojoj nisu promenili projekciju, sa minus tri, je Srbija. Nisu nam spuštali prognozu, znači da smo odlične mere preduzeli. Predstavnici MMF su nam ‘diskretno’ rekli da bi se možda saglasili i sa našom povoljnijom procenom, ali da nije dobro da Srbija ‘štrči”, rekao je Vučić.
To govori da su javne finansije stabilne, javni dug pod kontrolom, da mogu da se isplaćuju plate i penzije.