Na svetskim berzama su cene akcija prošle nedelje porasle, nadoknadivši deo gubitaka od prethodne sedmice, no zbog mogućeg drugog talasa širenja korona virusa, splasnule su nade u brzi oporavak svetske privrede od koronakrize.
Na Vol stritu je Dau Džouns prošle nedelje porastao jedna odsto, na 25.871 bod, dok je S&P 500 ojačao 1,8 odsto, na 3.097 bodova, a Nasdak indeks 3,7 odsto, na 9.946 bodova.
Na samom početku nedelje ti su indeksi snažno porasli, zahvaljujući najavama novih podsticajnih mera, velikoj likvidnosti i nadi ulagača da će to dovesti do brzog oporavka američkog i drugih najvećih svetskih privreda od koronakrize.
Međutim, polovinom nedleje ulagače su zabrinule vesti o rastu broja novozaraženih od korona virusa u pojedinim saveznim državama SAD-a koje su nedavno ukinule restriktivne zdravstvene mere.
Uprkos tome, predsednik SAD-a Donald Tramp poručio je da SAD neće uvesti novi krug restriktivnih mera.
Ulagači su oprezni i zbog toga što poslednji podaci pokazuju da se američka ekonomija od koronakrize možda neće oporaviti toliko brzo, koliko su se nadali. Broj zahteva za pomoć nezaposlenima porastao je prethodne nedelje za 1,5 miliona +, gotovo isto kao nedelju dana pre.
To su slabiji podaci nego što su analitičari u anketi Rojtersa očekivali, a ukupan broj zahteva za pomoć nezaposlenima ostaje na visokih 20,5 miliona, što pokazuje da tržištu rada predstoji dugi put oporavka.
U fokusu ulagača prošle nedelje je bio i izveštaj predsednika američke centralne banke Džeroma Pavela u Kongresu o situaciji u ekonomiji.
Dok javnost ne bude sigurna da je pandemija suzbijena, nije verovatan puni oporavak privrede, kazao je predsednik Feda. Istakao je i da će oporavak privrede biti izazovan i da neće biti brz.
Zbog pandemije koronavirusa, svjetske su burze polovinom ožujka pale na najniže nivoe u više godina. No, zahvaljujući velikim fiskalnim i monetarnim podsticajnim merama vlasti širom sveta, nadoknadile su veliki deo prethodnih gubitaka.