Britanska maloprodaj se oporavila u maju snažnije nego što se očekivalo, jer je zemlja postepeno ublažila mere ograničenja.
Međutim, javni dug dostigao je rekordno visok nivo sa udelom od preko 100 odsto u bruto domaćem proizvodu (BDP).
Promet na malo je skočio prošlog meseca za 12 procenata nakon istorijskog pada od 18 posto u aprilu, pokazali su danas objavljeni zvanični podaci Nacionalne kancelarije za statistiku (ONS), prenosi Rojters.
Uprkos ovolikom rastu, majski promet u maloprodaji je za 13,1 procenat manji nego u istom mesecu 2019.
Guverner Banke Engleske, Endrju Bejli, izjavio je u četvrtak da će izgleda privredni pad u prvoj polovini 2020. biti znatno manji nego što je centralna banka strahovala prošlog meseca, ali da nema garancije za snažan oporavak, te da će stopa nezaposlenosti porasti.
Britanija je zatvorila trgovine neprehrambene robe krajem marta, a samo mali broj njih je ponovo otvoren u maju. Ostalim prodavnicama u Engleskoj je tek 15. juna dozvoljeno ponovno otvaranje, uz mere socijalne distance.
Prodaja u neprehrambenim prodavnicama porasla je za 24 odsto u maju na mesečnom nivou, ali je i dalje manja za 42 procenta u odnosu na godinu ranije, a najteže su pogođene radnje sa odećom, gde je međugodišnja prodaja manja za preko 60 posto.
Istovremeno, prodaja goriva je skočila za 49 procenata, dok je promet u elektronskoj trgovini porastao na trećinu ukupne potrošnje, što je novi rekord.
Podaci ONS-a takođe pokazuju veliki rast britanskog javnog duga, što je rezultat ogromnog povećanja potrošnje, uglavnom na program očuvanja radnih mesta po kojem država isplaćuje 80 odsto zarade privremeno otpuštenim radnicima.
Neto zaduživanje javnog sektora dostiglo je u maju 55,2 milijarde funti (68,7 milijardi dolara). To je devet puta više od deficita u istom mesecu prošle godine.
Javni dug je prešao nivo od 100 posto ukupne ekonomske proizvodnje prvi put od 1963. godine, kada je Britanija još uvek otplaćivala troškove Drugog svetskog rata, a što je odraz rekordnog pada privrede u aprilu. U aprilu i maju, zaduživanje britanske vlade je iznosilo 103,7 milijardi funti, i bilo je za 87 milijardi funti više nego u istom periodu 2019, navodi Rojters.