Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić rekao je za RTS da je Srbija prošla kroz krizu bez ugrožene likvidnosti. Uporište novih mera treba da bude usmereno ka privatnom sektoru i ka sektoru malih i srednjih preduzećima jer trpe najveći udar, smatra profesor Savić.
Međunarodna Agencija “Standard end Purs” zadržala je kreditini rejting Srbije na nivou BB+ uz potvrživanje stabilnih izgleda za njegovo dalje povećanje u narednom periodu.
Kako se navodi, agencija naglašava i značaj preduzetih mera Vlade i Narodne banke donošenjem paketa ekonomskih mera u vrednosti od 11 odsto BDP-a da bi se ublažili negativni efekti pandemije.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, profesor Nebojša Savić rekao je da je dobro da smo zadržali kreditni rejting.
Podsetio je da je nedavno i “Fič” potvrdio, tako da je to splet okolnosti u svetu.
“Imali smo krizne elemente u vezi sa kovidom, a onda reakciju zemalja – ovo je potvrda da su mere preduzete u Srbiji bile dobre i da daju rezultate”, rekao je Savić.
Poruka međunarodnih investitora je da je kreditni rejting u Srbiji povoljan. Prema njegovim rečima, sledi nam korak da budemo investiciono atraktivni.
Kaže da je ovo poruka investitorima da je Srbija dobra destinacija.
Kada se govori o ekonomskim merama, Savić kaže da su kod nas mere prve preduzete, neposredno po merama koje su preduzele vodeće centelane banke – to su bile mere monetarne politike, obaranje referentne kamatne stope i povećanje likvidnosti.
Profesor Savić je istakao da smo prošli kroz krizu bez ugrožene likvidnosti.
“Druga stvar je bila delovanje kroz fiskalne mere, pokrivanje minimalnih zarada i poreske olakšice, sada smo pri kraju mera, nije bilo velikih otpuštanja, ističe tri meseca i sada je potrebno prilagoditi se novim okolnostima”, podvlači Savić.
Uporište novih mera treba da bude usmereno ka privatnom sektoru i ka sektoru malih i srednjih preduzećima jer trpe najveći udar, smatra profesor Savić.
Mere podsticaja preduzetništva za mala i srednja preduzeća je ključno u ovom trenutku da se koncipira, ističe Savić. Različite su ideje ali će mere i dalje morati da bude u jednom delu vezane za likvidnost.
Savić napominje da sada imamo dve stvari: prvo koliko će ovo trajati i da li će biti drugog udara i u kojoj formi.
Odnos između zdravstvenog i ekonomskog sistema se pomera, jer, kako kaže Savić, ne možemo biti zatovreni.
Poruka privantom sektoru je kaže Savić, da će neki će preživeti, nekima se otvorila nova šansa, novi biznisi, a neki moraju da ozbiljno razmisle da li njihov biznis ima perspektivu.
Svet se promenio, drugačije se živi, kako će restorani funkcionisati a kako turističke agencije, pita se Savić.
“Razvojem digitalnog sveta najpropulzivniji sektir u svetu su bile turističke agencije. Najveće povećanje prihoda je bilo tu”, podseća Savić.
“U određenoj meri pomoć države je značajna, ali sada polako i privatni sektor mora da razmisle kako će izgledati njihov poslovni model”, zaključio je Savić.