NBS: Referentna kamatna stopa snižena na 1,25 odsto – Bankar.rs
BANKEDOMAĆE BANKENBSSLIDERSVE VESTI

NBS: Referentna kamatna stopa snižena na 1,25 odsto

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je danas da nastavi sa ublažavanjem monetarne politike i referentnu kamatnu stopu je snizio sa 1,5 na 1,25 odsto, saopštila je NBS.

Donoseći takvu odluku Izvršni odbor je imao u vidu da razmere krize u svetu izazvane širenjem virusa korona (Covid-19) zahtevaju dodatnu podršku monetarne politike domaćoj ekonomiji, da bi se ublažili negativni efekti te krize i podstakao privredni rast u narednom periodu.

“Izvršni odbor je imao u vidu prethodno donete mere znatnog ublažavanja monetarne politike i fiskalne podsticaje, ali i činjenicu da je, zahvaljujući odgovornom vođenju ekonomske politike, Srbija ovu krizu dočekala u znatno povoljnijoj makroekonomskoj poziciji nego prethodne krize. Na taj način je otvoren prostor da se dodatno poveća ekspanzivnost monetarne politike i pruži podrška privrednom oporavku zemlje”, navela je centralna banka.

Kako je istaknuto, odluku o dodatnom smanjenju referentne kamatne stope doneo u uslovima obezbeđene niske i stabilne inflacije, čije je usporavanje nastavljeno i u aprilu, na 0,6 odsto međugodišnje, u skladu s očekivanjima NBS.

Prema oceni Izvršnog odbora, inflacija bi u ostatku godine trebalo da se kreće oko donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja, tri odsto sa odstupanjme plus ili minus 1,5 odsto, u uslovima niže agregatne tražnje, kao i nižih uvoznih cena, uključujući i cene nafte.

Postepeno približavanje inflacije centralnoj vrednosti cilja očekuje se u srednjem roku, čemu bi trebalo da doprinese oporavak tražnje, podstaknut merama monetarne i fiskalne politike.

“Širenjem virusa korona svetska privreda je uvedena u recesiju bez presedana i sve je izvesnije da će njeno ‘otvaranje’ biti postepeno, što je uticalo i da brojne centralne banke donose nove mere za podsticanje bržeg oporavka. Za nas je posebno važan oporavak zone evra, koji bi trebalo da bude podstaknut nedavno donetim dodatnim merama Evropske centralne banke, kojima se povećava likvidnost i pruža podrška povoljnim uslovima finansiranja”, ukazala je centralna banka.

Кoordinirane akcije monetarne i fiskalne politike u mnogim zemljama sveta trebalo bi, kako je ocenjeno, da doprinesu povoljnijim uslovima finansiranja i podsticanju oporavka privrede u narednom periodu. Izvršni odbor je imao u vidu i da se zbog lošijih izgleda za globalni privredni rast očekuje da će cene primarnih proizvoda na svetskom tržištu, pre svega cene nafte, ostati na relativno niskom nivou i u narednom periodu.

Po proceni Izvršnog odbora, dodatnim smanjenjem referentne kamatne stope, zajedno s prethodno donetim merama monetarne i fiskalne politike, efekti pandemije na privredu Srbije biće znatno ublaženi.

“Gotovo je izvesno da su se najveći efekti krize, kao i u većini drugih evropskih zemalja, u Srbiji osetili u aprilu, ali i da će u narednim mesecima uslediti oporavak, podstaknut preduzetim merama, koji će voditi rastu bruto domaćeg proizvoda u 2021. godini od najmanje šest odsto, bez ugrožavanja cenovne i finansijske stabilnosti”, prognozirala je NBS.

Izvršni odbor je istakao da će puna koordinacija mera monetarne i fiskalne politike biti nastavljena, što će omogućiti smanjenje eventualnih daljih negativnih uticaja iz međunarodnog okruženja.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 9. jula.

Tags
Back to top button