Srbija je ovih dana dobila sertifikat kojim se potvrđuje da je zvanično postala neregionalni član Azijske infrastrukturne investicione banke (AIIB), što će joj omogućiti pristup povoljnim kreditnim sredstvima i posebnim fondovima banke za realizaciju prioritetnih projekata, a u skladu sa opredeljenjem Vlade da pokrene novi investicioni ciklus u narednom periodu, kažu predstavnici nadležnih institucija.
AIIB je počela sa radom u januaru 2016. godine i kao relativno nova multilateralna razvojna banka, sa kapitalom od 100 milijardi američkih dolara prvobitno je osnovana da bude regionalna finansijska institucija, ali joj je pristupio i veliki broj članica izvan azijsko-pacifičkog regiona. Među njima su Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, Holandija, Španija i druge, tako da Banka ima međunarodni karakter i trenutno broji 100 država članica, piše Tanjug.
Već u junu 2016. godine banka je odobrila prva četiri zajma Bangladešu, Indoneziji, Pakistanu i Tadžikistanu, u iznosu od ukupno 509 miliona dolara, a do danas se broj zemalja-korisnika kredita značajno povećao (Indija, Kambodža, Turska, Nepal, Šri Lanka, Oman, Filipini, Azerbejdžan, Egipat, Gruzija, Mjanmar).
Banka podržava kreditno finansiranje infrastrukturnih projekata u oblasti saobraćaja, energetike, telekomunikacija, vodosnabdevanja, otklanjanja posledica poplava, klizišta i klimatskih promena i pruža finansijsku podršku formiranju investicionih, infrastrukturnih i zelenih fondova, što će i Srbiji omogućiti apliciranje za kredite i pristup posebnim fondovima banke za realizaciju infrastrukturnih i drugih prioritetnih projekata, kažu za Tanjug u Ministarstvu finansija.
Članstvo u međunarodnim finansijskim institucijama, omogućilo je Srbiji finansijsku podršku za realizaciju značajnih projekata irokog spektra, ukazuju. “Svaka banka ima svoje kriterijume za ocenu prihvatljivosti projekata i određivanje prioriteta za kreditno finansiranje, u skladu sa svojom praksom i politikom prilagođavanja promenama razvojnih izazova, ekonomskih i društvenih prioriteta”, navode u Ministarstvu finansija.
U Narodnoj banci Srbije (NBS) objašnjavaju da se Srbija prijavila za članstvo u Azijskoj infrastrukturnoj investicionoj banci 2018. godine, a nakon ispunjenja svih neophodnih procedura i uslova za članstvo, u avgustu ove godine postala je zvanična članica ove finansijske institucije.
Srbija i sada ima pristup povoljnim kreditima za realizaciju prioritetnih projekata, koji se sprovode u saradnji sa kineskim kompanijama i kineskom Export-Import Bankom kao kreditorom, podsećaju u NBS, prenosi Tanjug.
“Članstvom u Azijskoj infrastrukturnoj investicionoj banci napravljen je jo jedan korak u pravcu ostvarivanja pozitivnih uticaja na nau privredu. Ova institucija zemljama članicama daje finansijsku i tehničku podršku kako bi podstakla razvoj infrastrukture i drugih sektora”, kažu u NBS za Tanjug.
Fokus je na finansiranju infrastrukturnih projekata po povoljnim uslovima, putnoj infrastrukturi, energetici, vodosnabdevanju i generalno prioritetnim projektima koji znače i bolje uslove poslovanja i života. Na ovaj način stvaraju se uslovi i za smanjenje izloenosti prema jednom kreditoru i obezbeđuje veća konkurentnost kreditnih ponuda.
Srbija je članica najznačajnijih banaka na globalnom nivou – Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Razvojne banke Saveta Evrope. Koristimo i povoljne kredite od pojedinih država (Kina, Rusija, Ujedinjeni Arapski Emirati), kao i Razvojne banke Nemačke – KfW.
Najznačajniji projekti koji se finansiraju sredstvima Svetske banke odnose se na infrastrukturne projekte (Koridor 10), sektore zdravstva, školstva, razvoj privatnog i finansijskog sektora, unapređenja konkurentnosti i zapošljavanja, unapređenje državne uprave (unapređenje usluga elektronske uprave)…
Članstvo Srbije u EBRD-u omogućilo je našoj zemlji finansiranje više od 200 projekata u oblasti infrastrukture, podrške finansijskim institucijama, kao i projekata u sektoru energetike.