U Crnoj Gori je u toku finalno usklađivanje novog zakona o radu, u kojem se najviše novina odnosi se na uređivanje radnog vremena. Između ostalog, njime će se izbeći mogućnost potpisivanja blanko sporazuma o prestanku radnog odnosa.
Koordinatorka radne grupe za izradu nacrta zakona Vesna Simović-Zvicer kazala je da je maksimalno prosečno radno vreme u toku sedmice, uključujući prekovremeni rad, 48 sati.
“Tom satnicom će biti obuhvaćeno i dežurstvo i period pripravnosti u toku kojeg je zaposleni bio angažovan po pozivu poslodavca. Određena odstupanja, koja su dozvoljena i EU standardima, biće dozvoljena za zaposlene u zdravstvu i u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, ukoliko to bude predviđeno posebnim zakonom”, rekla je Simović-Zvicer “Pobjedi”.
Dosta novina, kako je kazala, odnosiće se i na preraspodelu radnog vremena, kao i na korišćenje odmora. Pravo na sedmični odmor će, osim prava na 24 sata odmora u toku sedmice morati obavezno da uključuje i dodatnih 12 sati odmora između dva radna dana – koji će se koristiti u kontinuitetu.
“Važna novina je i nemogućnost ’kompenzacije’ prava na godišnji odmor naknadom štete. Ta mogućnost će postojati samo u slučaju prestanka radnog odnosa, dok će u toku trajanja radnog odnosa poslodavac biti obavezan da omogući korišćenje tog prava – bilo u rokovima koji su predviđeni zakonom ili po nalogu inspektora rada”, objasnila je Simović-Zvicer.
Važna novina, kako je rekla, predviđena je i kod sporazumnog prestanka radnog odnosa.
“Kako bi se izbegla mogućnost potpisivanja blanko sporazuma o prestanku radnog odnosa, predvideli smo da sporazumni prestanak radnog odnosa proizvodi pravno dejstvo tek od dana overe kod nadležnog organa”, navela je Simović-Zvicer.
Novim zakonom predviđeno je i da maksimalno trajanje ugovora o radu na određeno vreme bude 36 meseci, s tim da će se u taj period uračunati vreme tokom kojeg je zaposleni bio angažovan kod tog poslodavca preko agencija za privremeno ustupanje.