Dolar i dalje najjači, i evro pomalo raste – Bankar.rs
ANALIZESLIDERSVE VESTI

Dolar i dalje najjači, i evro pomalo raste

Evro je 2018. godine činio oko 20,7 odsto globalnih deviznih rezervi, merenih stalnim valutnim kursevima, što je za 1,2 postotna boda više u odnosu na prethodnu godinu.

U međuvremenu, dolar je ostao vodeća valuta, no udeo mu se smanjio na 61,7 odsto, što je najniži nivo udela od uvođenja evra pre 20 godina.

“Neke centralne banke možda su počele razmatrati smanjenje svojih pozicija u finansijskoj imovini izloženoj rizicima unilateralnih poteza”, saopštla je ECB.

Centralna banka je takođe ustanovila da je udeo novog duga denominiranog u evrima od izdavača van evrozone prošle godine porastao za 2,5 postotnih bodova, na 22,7 odsto, dok je udeo dolara smanjen za osam postotnih bodova, na nešto niže od 61 odsto.

Evro se u jeku globalne finansijske krize našao pred krahom. Tada je potvrđeno da je to primarno bio politički projekat, ali je u tom razdoblju dobio i važne elemente stabilnosti – iako će brojni stručnjaci tvrditi da bez fiskalne unije nema budućnosti evra, navodi Euraktiv.

No, Evropljani su tada gotovo listom stali uz svoju valutu pa su konačno i najtvrđi desničari Marin Le Pen i Mateo Salvini morali da odustanu od ideje izlaska iz evrozone. Konačno, Slovenija, Španija i Irska su, između ostalih, primer kako je evro pomogao u svladavanju krize.

Dolar je i dalje globalna finansijska sila. No, kako stoji u saopštenju, “unilateralni potezi” počinju nervirati mnoge. Kina želi što snažniju poziciju za renminbi, Rusija beži od dolara, Iran je predlagao da se trgovina naftom prebaci na evro. Zato je više nego važno dodatno jačanje evra. Komisija je toga svesna.

“Tokom četiri godine od objave Izveštaja petorice predsednika postignut je znatan napredak u jačanju evropodručja, a evropska ekonomska i monetarna unija stabilnija je nego ikad pre”, objavljeno je.

Ustanovljen je i proračun evrozone, bitno manji od onog koji je traži Makron, ali ipak je tu. Interesantno je da je Mario Dragi, predsednik ECB kao posebno ranjive u svetlu novih trgovinskih sukoba naveo zemlje Srednje i Istočne Evrope od kojih većina nije prihvatila evro.

Tags
Back to top button