Svaka promena vlasničke strukture u bankama iznad pet odsto glasačkih prava podleže obavezi pribavljanja saglasnosti NBS.
Ovo je direktan odgovor iz centralne banke na pitanje da li je bilo interesovanja i zahteva za promenu vlasništva u Societe Generale, a nakon spekulacija u javnosti da će Societe Generale Grupacija prodati svoja poslovanja u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Moldaviji i Albaniji.
Poslovnu ali i širu javnost zaintrigirala je vest koja se proteklih dana pronela regionom da francuska bankarska grupacija Societe Generale prodaje celokupno poslovanje u zemljama centralne i istočne Evrope, među kojima i poslovanje u Srbiji. U banci su naglasili da neće komentarišati glasine o navodnoj prodaji.
– Akcionari banke mogu donositi odluke o prodaji učešća u banci koja je u njihovom direktnom ili indirektnom vlasništvu, pri čemu svaka promena vlasništva u bankama koja omogućava pet odsto i više glasačkih prava, podleže obavezi pribavljanja prethodne saglasnosti Narodne banke Srbije. Te promene dozvoljene su pod propisanim uslovima. To znači da NBS pri donošenju odluka, pre svega, ima u vidu ekonomsku opravdanost tih promena i da posebno uzima u obzir posledice koje one mogu imati na stabilnost finansijskog tržišta – objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije.
U centralnoj banci ukazuju i da tehnološka unapređenja u bankarskom sektoru i ekonomska kretanja na globalnom nivou i u prethodnom periodu su uslovila promenu akcionarske strukture banaka kako na svetskom tako i na domaćem bankarskom tržištu.
– Narodna banka Srbije nema pasivnu ulogu u pomenutom procesu i u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima nadzire statusne promene i donosi odluku o zahtevima za sticanje vlasništva u banci, koje je regulisano Zakonom o bankama i podzakonskim aktima Narodne banke Srbije – ističu u NBS.