Draginja Đurić: Kamate će i ove godine ostati niske
Od sredine prošle godine iz privrede stižu ohrabrujući signali, pogotovo iz građevinske industrije, što nagoveštava željeno ubrzanje investicione aktivnosti.
Privredni rast je u 2017. bio nešto niži od očekivanog, ali se ne mogu osporiti uspesi koji su prethodne godine postignuti na ekonomskom planu. Postavljene su solidne osnove za dalje ubrzanje privredne aktivnosti u 2018, pre svega kroz odlične rezultate na planu fiskalne konsolidacije, učinak u sprovođenju strukturnih reformi, kao i kroz dodatno ojačanu makroekonomsku stabilnost.
Pritom kao važne potvrde ostvarenog napretka vidim pozitivne ocene MMF-a, nedavna povećanja kreditnog rejtinga, ali i bolju poziciju naše zemlje na svetskim listama konkurentnosti. Ipak, ubrzana implementacija započetih reformi i kontinuitet finansijske i makroekonomske stabilnosti biće nužni preduslovi za održiv rast u narednoj godini, kaže u intervjuu za „Politiku” Draginja Đurić, predsednik Izvršnog odbora Inteza banke.
Podaci pokazuju da se u 2017. godini privreda nije više zaduživala što ukazuje da nije bilo ni novog investicionog ciklusa. Kakvi sada signali stižu iz privrede?
Od polovine prethodne godine bankarski sektor beleži pozitivne tendencije u kreditiranju preduzeća, koje su praćene ohrabrujućim signalima u privredi. Ovo je naročito uočljivo u građevinskoj industriji, čiji rast nagoveštava željeno ubrzanje investicione aktivnosti. Očekujem i da će nedavna odluka Narodne banke o snižavanju učešća za stambene kredite u okviru državnog programa izgradnje povoljnih stanova dati dodatni podstrek sektoru građevine, pa tako i ukupnoj investicionoj i privrednoj aktivnosti ove godine. Takođe, treba očekivati i obimna ulaganja u infrastrukturne projekte i sektor energetike. Mi kao banka već godinama podstičemo privredu kroz sopstvene proizvode, ali i kroz saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama, uključujući EBRD, KFV i Evropsku investicionu banku, i u potpunosti smo spremni da podržimo novi investicioni ciklus. Pored toga, nedavno smo u saradnji sa Evropskim investicionim fondom tržištu ponudili i „inovfin” dugoročne investicione kredite koji velikom broju preduzeća mogu omogućiti da uz relaksirana sredstva obezbeđenja dođu do povoljnih sredstava.
Banke u Srbiji su se u ovoj godini u velikoj meri oslobodile nenaplativih zajmova koji su kočili veću kreditnu aktivnost. Da li zato mogu ubuduće da budu malo „šire ruke”?
Smanjenje nivoa nenaplativih kredita dodatno je osnažilo kreditni potencijal bankarskog sektora, pa se daljim radom na rešavanju ovog pitanja mogu očekivati pozitivni efekti kroz kreiranje dodatnog prostora za nove plasmane. Regulatorna unapređenja na kojima rade Vlada Srbije i NBS, sprovođenje nacionalne strategije, kao i otpis i prodaja loših plasmana snizili su njihov udeo na najniži nivo u poslednjih devet godina, ali nastavak razrešenja ovog problema zahteva poboljšanje rada pravosuđa, brže rešavanje sudskih sporova, kao i efikasniji stečajni postupak uključujući i unapred pripremljen plan reorganizacije sa ciljem bolje zaštite prava poverilaca. Kada je reč o Inteza banci želim da naglasim da visok udeo problematičnih kredita na tržištu nikada nije uticao na našu kreditnu aktivnost, koju smo iz godine u godinu povećavali u skladu sa potrebama naših klijenata, a da pritom kvalitet aktive nismo podređivali kvantitativnom rastu. Zahvaljujući nizu preduzetih mera prethodne godine dodatno smo unapredili kvalitet portfolija i sada još aktivnije nastavljamo da naše resurse stavljamo na raspolaganje građanima i privredi.
Kao i svi bankari sigurno pomno pratite poteze Evropske centralne banke. Da li je vreme niskih kamata prošlo ili je moguće da im se građani i privreda nadaju i ubuduće?
Relaksirana monetarna politika NBS-a i povoljne kamate na međunarodnom tržištu stvorili su uslove da kamatne stope na kredite u našoj zemlji padnu na istorijski minimum, što je rezultiralo rastom kreditne aktivnosti. Naša očekivanja su da će dinarske kamatne stope i u narednoj godini ostati niske. Takođe se ne predviđaju ni znatnije promene u kamatama na evroindeksirane kredite, iako je ECB najavila postepeni zaokret u svojoj monetarnoj politici. Tome u prilog govori činjenica da je euribor i dalje u negativnoj zoni i da neće dostići ni nulti nivo pre kraja 2018. ili početka 2019. godine.
Modernizacija bankarstva u elektronskom smislu je daleko odmakla. Kako se kao najveća banka na tržištu borite s tim izazovima? Koliko ulažete u inovacije?
Prateći potrebe klijenata i razvoj naprednih tehnologija, mi smo oduvek prednjačili u inovacijama. Bili smo prva banka koja je građanima ponudila uslugu beskontaktnog mobilnog plaćanja, omogućili smo im i apliciranje za određene proizvode putem Inteza onlajn servisa, a stalne investicije u alternativne distributivne kanale konstantno nam donose uvećanje broja korisnika i transakcija putem usluga mobilnog i internet bankarstva. Ipak, suštinski iskorak ka digitalizaciji poslovanja napravili smo pokretanjem sveobuhvatnog projekta unapređenja kompletnog operativnog sistema banke koji podrazumeva znatna i dugoročna ulaganja i koji će nam omogućiti da klijentima ponudimo savremene proizvode i servise i još efikasniju uslugu.
Izvor: politika.rs